Svět knihy Praha 2013 - 19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

úterý 7. května 2013 ·

16. – 19. května

Čestný host: Slovensko

Témata: 
  • Rozmanité cesty poezie
  • Čteme jedním dechem aneb Když se řekne bestseller
  • Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha je největší knižní akce v České republice, kam přijíždějí vystavovatelé a hosté z více jak 30 zemí a regionů celého světa. Během čtyř dní se mohou návštěvníci seznámit s takřka kompletní českou produkcí, po loňském úspěšném návratu antikvářů, se letos jejich prezentace na veletrhu podstatně rozšíří.

Čestným hostem letošního ročníku je Slovensko, které v roce dvacátého výročí našeho rozdělení chystá pro návštěvníky atraktivní program zahrnující čtení slovenských autorů, výstavy, debaty i zajímavé soutěže.

Organizátoři veletrhu se letos chtějí zaměřit především na poezii, připravovaný program čítá desítky pořadů a jmen našich i zahraničních básníků, performerů či představitelů slam poezie.
Zároveň se chystá na sobotu 18. 5. od 17. hodin open air koncert Básníci v notách, kde vystoupí řada známých muzikantů, kteří zhudebňují poezii (Vladimír Mišík & ETC, Zuzana Homolová, Karpatské chrbáty, Krch-off band, Ondřej Škoch a Nitky, Jan Burian). Bonusem pro návštěvníky je, že k zakoupené vstupence na veletrh mohou na koncert bezplatně.

Další téma Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem reflektuje současný fenomén blogu a blogerů, v tomto případě zaměřených na literaturu a knihy.

Vystavující nakladatelé vytipují pro návštěvníky své bestsellery vydané za poslední dva roky v rámci tématu Čteme jedním dechem aneb Když se řekne bestseller.

Děti, pojďte si číst

Umí naše děti ještě číst? Samozřejmě, že umí, ale umí číst knihy? V dnešní době počítačů, mobilů a tabletů se mnoha dětem čtení jeví jako něco zastaralého, jako něco co patří do světa jejich rodičů a prarodičů. Na co by potřebovaly číst, když si všechno najdou na síti, stáhnou, sdílejí? Kniha a především čtení jako takové by však nemělo být přežitkem doby a právě proto je na veletrhu Svět knihy každoročně připraven pestrý program pro děti, aby je vtáhl do kouzelného světa čtení, do světa, v níž má fantazie křídla. 

Ve čtvrtek a v pátek dopoledne si děti mohou vytvořit vlastní knihu pod dohledem odborníků z nakladatelství Albatros. V pátek dojde na finální kolo soutěže ve znalosti obsahu knih, kterou pro šesté tříd základních skol vyhlásil Svět knihy. Svou tvorbu pro děti přijdou na veletrh osobně představit známé osobnosti jako Ladislav Špaček nebo David Vávra. Výtvarnice Galina Miklínová si společně se spisovatelem Pavlem Šrutem si budou s dětmi povídat o Lichožroutech, knize oceněné Magnesií Litera. Program pro své malé diváky připravila i Česká televize, která zve všechny příznivce večerníčku Krysáci na nedělní autogramiádu. V neděli v jedenáct hodin startuje také čtenářský maratón z knihy Hany Lamkové a Evy Sýkorové-Pekárkové k dalšímu oblíbenému večerníčku Inspektor Fousek na stopě. 

A protože tématem letošního veletrhu je poezie, nechybí ani nahlédnutí do tohoto žánru. V pátek je například připravena beseda s Milošem Kratochvílem, autorem básniček Pes nám spadla. Na sobotu přijal pozvání autor písniček a básniček Jan Vodňanský a v neděli v poledne pobaví návštěvníky představení s názvem Půvabné jsou barvy hada. Zajímavou koláž z básnických antologií Petra Šrámka Hrábky drábky odpadky a Začarovaný tatrmánek předvedou děti z Dismanova rozhlasového dětského souboru.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.