Přečtěte si: EK tvrdě kritizuje ministerstvo školství. Má se prý zabývat skutečnými problémy

neděle 29. ledna 2012 ·

Evropská komise tvrdě kritizuje české ministerstvo školství. Úřad prý není schopen předložit kvalitní projekty na čerpání peněz z evropských fondů. Vyplývá to z dopisu Komise, který má Radiožurnál k dispozici. Komisi vadí hlavně takzvané projekty OKNO a SPORT, kterými chtělo ministerstvo školství získat zhruba 1,2 miliardy korun.

Z článku Ondřeje Housky v Rozhlas.cz vybíráme:

Komise se v dopise podepsaném generálním ředitelem Ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a inkluzi Áuréliem Cecíliem vážně podivuje nad tím, že jí ministerstvo tak nekvalitní záměry vůbec předkládá. Upozorňuje, že čeští žáci mají stále horší výsledky v mezinárodních srovnáních nebo že české vysoké školy a výzkumné instituce trpí nedostatkem peněz.


Brusel proto vyzývá, aby se ministerstvo zaměřilo na skutečné problémy českého školství. V dopise se píše, že „za této situace a navíc v čase rozpočtových škrtů je jen těžko pochopitelný záměr vynaložit 1,2 miliardy korun do oblastí, v nichž je pochybný jejich příspěvek k naplnění programových cílů, skutečné systémové změně a k efektivnímu využívání strukturálních fondů“.

26 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 10:54  

Pan ředitel z bruselské komise má pravdu. Naše loď se potápí a my budeme zásobovat tonoucí vitamíny.
Cožpak nikdo z nejvyšších úředníků nedokáže vymyslet smysluplný projekt? Proč se neporadí s uznávanými řediteli škol, ti by věděli, co udělat.
Za pedagogické fakulty se moc přimlouvám za znovuzřízení institutu fakultních škol. Náslechové i výukové praxe je pro studenty organizováno žalostně málo a mnohdy za moc nestojí - kdo by se namáhal s přípravou, vedením a rozborem hodiny za padestátikorunu příplatku.
Z mnoha průzkumů absolventů pedf vyplynulo, že jsou nabiti teorií, ale praktické dovednosti jsou zanedbatelné. Proč si toho nikdo nevšímá?

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 11:56  

10:54
Po zkušenostech s několika nově nastoupivšími absolventy na naši školu bych ani tu "teoretickou nabitost" absolventů tak nezdůrazňoval... Víte, dnes už na PdF nastupuje v průměru zase jiná liga než ještě před 15, 20 lety.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 12:11  

A co na to pan ministr?

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 12:29  

Skveli kormidelnici naseho skolstvi v programu OPVK jsou: mestsky straznik, eroticka maserka a prodejce ryb. Vse korunuje ministr vezensky psycholog. Podle toho to vypada. Co se divite? Maji prece hezke modre knizky...

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 12:33  

No jo, problemem ministra neni to, ze je vezensky psycholog (je to zastupce verejnosti, ktera si ho tam zvolila), ale to, ze neni schopen privest na ministerstvo odborniky, kteri tomu aspon trosku rozumeji. Vybira si je jen podle hezkych stranickych knizek.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 12:40  

Přesně tak! To by holt tam nahoře museli být lidé, myslící na blaho téhle země a nás všech, a ne na vlastní kapsu, A taky by jím bylo divné, že např. jedna pracovnice dostane 100 000 odměn za měsíc. Vždyť je to směšné! Za nás musí myslet Švýcaři a Brusel... Že si to pak ti udělají ve svém zájmu, je nabíledni... Těm nahoře už nevěřím ani slovo, ani už nepůjdu k volbám, je to ztráta času... V hlavě vygumováno to mají všichni, tak se tím nebudu zdržovat. Až politikové budou mít plat co já, tj. ne na zbohatnutí a budou opravdu se zápalem bojovat o naše blaho, tak s radostí půjdu k volbám volit toho nejlepšího.

poste.restante řekl(a)...
29. ledna 2012 v 13:14  

už nepůjdu k volbám, je to ztráta času

Promiňte, ale to je přesně ta reakce, která darebákům ve funkcích vyhovuje.
K tomu, aby se u koryta udrželi jim pak stačí jen podpora jejich vlastních fanklubů.

Reakce občana, který je nespokojen, musí být přesně opačná.

Jít nejen k volbám, ale v případě potřeby také do ulic.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 13:40  

Erotickou maserku si tam mestsky straznik privedl, zrejme dostava nyni slevu ;-) To ze tri nejvyssi vedouci toho programu vzdelani pro konkurenc. jsou takove trubky je skutecne tragicke pro Ceskou republiku a nase skolstvi.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 13:45  

Navrhuji, aby aby všechny OKNA a TUNETY z MŠMT byly kmenovými ukázkami etické výchovy, tedy těmi uzkázkami, které ukazují, jak je, ale přitom nemá být řízen stát.

Jak asi postupují hodnotitelé projektů, když se takové paskvily rodí na nejvyšších místech. Drobné projekty ve školách pak nemají šanci. Jejich smysluplnosti úředníčci prostě nerozumí a tak učitelé utráceli hromady volného času na marný boj s "úřednickou mafií".
Myslím, že by se to nemělo zamést pod koberec a někdo by měl zviditělnit "řešitele a kormidelníky" těch skvělých nápadů.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 13:46  

No zrejme kvalitni masaze a tak ;-) To se primo na pracovisti prece hodi:-) aspon nemusi nikam chodit. Driv si za ni mohl odskocit z ulice pri obchuzce rajonu, nyni musi sedet v kancelari, tak ji ma na pracovisti stale :-)

BoBr řekl(a)...
29. ledna 2012 v 18:28  

Největší problém je v tom, že i kdyby nakrásně přišel nový ministr, takový který myslí primárně na zlepšení našeho školství a ne na naplnění stranické pokladny, stejně už máme malou šanci ty miliardy utratit smysluplně. Tu jsme definitivně ztratili jmenováním Dobeše do funkce. To byl ještě čas s tím něco udělat. Teď už se to stihnout asi nedá. Po roce 2013 bude ve strukturálních fondech jen zlomek toho, co teď. Nezbude nám, než skřípat zubama a nadávat. Myslím, že je skoro lepší variantou, když Brusel najde dost důvodů k neproplacení těchto zjevných zlodějin. Pro mě je to jediný způsob, jak si zachovat naději na smysl existence EU.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:00  

29. ledna 2012 10:54

Zřejmě si děláte srandu. Na to, aby se někdo stal učitelem přece vůbec nemusí studovat VŠ. Stačí maturita a pár let praxe - viz. dnešní vyjádření nejlepšího ministra školství všech dob. Od 1.1. 2012 jste byl zařazen do stejné tabulky jako nekvalifikovaní. Tak jaképak teoretické znalosti ? Ignorant

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:05  

Pro pana Brdičku 29. ledna 2012 18.28

Rozhodně si nemyslím, že šanci utratit ty miliardy smysluplně jsme definitivně ztratili jmenováním pana Dobeše do funkce. Tu jsme ztratili již v době Paroubkovy vlády a za ministrování v závorkách uvedených ministryň a ministrů (Ondřej Liška 4. 12. 2007 až 8. 5. 2009, Martin Bursík 2. 11. 2007 až 4. 12. 2007, Dana Kuchtová 9. 1. 2007 až 3. 10. 2007, Miroslava Kopicová 4. 9. 2006 až 8. 1. 2007, Petra Buzková 15. 7. 2002 až 4. 9. 2006), kdy tyto nesmyslné projekty a systém jejich kontroly vznikly. Podrobnosti v http://neviditelnypes.lidovky.cz/politika-proc-mame-problem-s-eurofondy-dy5-/p_politika.asp?c=A120103_105014_p_politika_wag.

Ostatně nevím, proč nás novináři neustále masírují ztrátou 1 miliardy pro školství, když ztráta 20 miliard pro ministerstvo dopravy v dubnu 2011 a aktuální ztráta 6 miliard pro čističku odpadní vody pro Prahu je nechává chladnými.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:08  

Co si na Dobešovi vezmeme ? Nic. Já bych hledal odpovědnost za chod MŠMT i u ministerského předsedy. Ten fakticky přejal za chod ministerstva plnou odpovědnost.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:13  

Pro Anonymní 29. ledna 2012 19.08

To jste právě objevil Ameriku. Ministerský předseda vždy odpovídá za chod všech ministerstev, proto je předseda.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:14  

29. ledna 2012 19:05

a definitivně jsme o tuto šanci přišli po "Bílé Hoře" ?

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:16  

Anonymní 19.05: Kecy, kecy, kecy... Z OP VK není dosud alokováno na konkrétní projekty možná ještě 10 miliard, MŠMT v prosinci připravilo údajně přes 20 IPn, dosud představené OKNO, SPORT, NEDIR, Brána do e-learningu a další jsou jasný tunely připravené partičkou kolem Dobeše: Kantor, Houšová, Baumruk, Podubecká, Špelina, Schautová, Andrys a další. Kolik parazitů máš, tolikrát jsi ministrem.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:19  

29. ledna 2012 19:13

Vtip je v tom, že Bobeše hájí a má ( nemá ) k tomu důvod ?

Tento neschopný ministr měl být odvolán již před rokem, protože jeho výroky balancují na hranici reality a snu.

Rozhodně nejsem v příštích volbách tolerovat tuto neschopnost.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:24  

Pokud chápu dobře, pak s odvoláním Dobeše padne vláda. Tento místopředseda VV se zasekne a nikdo s ním nehne !

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:29  

Pro Anonymní 29. ledna 2012 19.16

Mohl byste přeložit tuto Vaši větu "Z OP VK není dosud alokováno na konkrétní projekty možná ještě 10 miliard, MŠMT v prosinci připravilo údajně přes 20 IPn, dosud představené OKNO, SPORT, NEDIR ..." do češtiny.

Pro Anonymní 29. ledna 2012 19.19

Váš příspěvek je nesmyslný. Píšete česky nebo nějakým jiným jazyem?

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:52  

jiným jazyem?

Dělám to nerad a vidím, že jste se přehmátl. Pokud tedy útočíte, tak si nezapomeňte zamést před vlastním prahem. Chybí Vám tam písmenko k.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 19:58  

29. ledna 2012 19:29

Neschopnost nejlepšího ministra školství neokecáte.

Pytlik Blaha řekl(a)...
29. ledna 2012 v 21:53  

Na první pohled je to od tématu, na druhý ale až tolik ne. Dívám se právě na 168 hodin.
Malým dětem, poškozeným, i těch pár tisíců peněz na ulehčení údělu se vezme a jinde se miliony na píčoviny, opakuji PÍČOVINY, vyhodí nebo nechájí rozkrást.
Je to ksindl, všech ksindlů největší. Bodejžť by jim nos upadl.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 22:55  

Koukla jsem se na reprízu.
Pane Blaho, mně nos nestačí.
Fašisti.

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 22:57  

Díky, Luďku. Sama mám (kromě toho, že jsem učitelka) těžce postiženou dceru. ""Naštěstí"" tak moc, že o peníze nepřijdeme, ale ostatní rodiče aby si rvali vlasy...

Anonymní řekl(a)...
29. ledna 2012 v 23:41  

29. ledna 2012 13:40:

Podstata je, ze zjevne ani jedna z tech "trubek" nahore, jak pisete, naprosto nezvlada svoji praci. Evropska komise nekritizuje jen vsechny projekty, ktere pripravili, ale take system jejich pripravy a dalsi veci okolo. Co muzeme udelat, aby tito neschopni hloupi lide a hrobari skolstvi zmizeli???

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.