Umístili jste si do profilu na Facebooku hezkou fotografii? Takovou, která vám lichotí nebo vás ukazuje v lepším světle? A co facebookové fotografie vašich dětí? Kolik z nich je lichotivých, kolik legračních, kuriózních, zesměšňujících, nahatých? Dívají se na ně pouze vaši přátelé, anebo kdokoliv na celém světě?
Mnozí z vás odpoví: nesmysl, přece nebudu každému ukazovat lechtivé či směšné fotografie potomků! Všechny ostatní důrazně varujeme: neposílejte obrázky svých ratolestí na zcela veřejné, často pochybné web stránky! Zejména, pokud neznáte provozovatele a nevíte, jak bude dále s fotografiemi nakládáno. Takový obrázek si může stáhnout kterýkoliv uživatel internetu. A jistě si nepřejete, aby obrázek vašeho dítěte skončil v katalogu pedofila...
Příkladem sporných soutěží mohou být například tyto, které právě probíhají na stránkách Facebooku a porušují hned několik jeho pravidel:
- Soutěž o nejkrásnější miminko na FB -- stav k 12. 9. 2011: "1.933 uživatelům se to líbí"
- Nejkrásnější dítě soutěž 2011 -- stav k 12. 9. 2011: "18.485 uživatelům se to líbí"
O etických pravidlech nemluvě: malé děti se nerozumnému chování svých rodičů bránit nemohou.
Internetová Horká linka (www.horkalinka.cz) sbírá podněty veřejnosti -- podezření na nezákonný obsah internetových! stránek. Hlášení se může týkat i takových, které na první pohled vypadají nevinně, jako například již zmíněné, soutěžní. Na základě hlášení, po následném posouzení vyškoleným expertem Horké linky, je v podobných případech kontaktována irská pobočka Facebooku. V rámci evropské sítě INSAFE/INHOPE má Horká linka na tuto pobočku přímý kontakt. Zde se předanými stížnostmi prioritně zabývá kompetentní osoba - ověřovací proces pokračuje. Jestliže je potvrzeno porušení závazných pravidel, jsou stránky provozovatelem zrušeny.
Horká linka přijímá zejména hlášení, týkající se nezákonného a nevhodného obsahu na internetu, jako je dětská pornografie, dětská prostituce, obchod s dětmi, pedofilie, věkově nepřiměřený obsah, ostatní nelegální sexuální praktiky, rasismus, xenofobie, sebepoškozování, výzvy k násilí a nenávisti, šíření drog atd. Pro zaslání stížnosti můžete použít formulář Horké linky: www.ohlaste.horkalinka.cz či e-mail: ohlaste@horkalinka.cz. Pro lepší představu o! negativních jevech nahlédněte na stránku: horka-linka.saferinternet.cz/co-je-nezakonne-a-co-nevhodne.
Národní centrum bezpečnějšího internetu je členem celoevropské sítě národních osvětových center bezpečnějšího internetu INSAFE a mezinárodní sítě horkých linek INHOPE.
Jedním z projektů Národního centra bezpečnějšího internetu je Saferinternet.cz, spolufinancovaný Evropskou komisí. Tento osvětový projekt usiluje o zvýšení povědomí o bezpečnějším užívání internetu. Podporuje vzdělávání a výzkum v této oblasti, a to zejména dětí, kterým ubližuje nevhodné a závadné chování na internetu. Poskytuje pomoc, působí proti šíření ilegálního, zejména pedofilního a extremistického obsahu na internetu.
Cílem projektu je osvěta a snaha propagovat pozitivní obsah a zodpovědné chování na internetu. Projekt také poukazuje na nevhodný obsah pro různé skupiny uživatelů, na projevy ohrožujícího chování v online prostředí a poskytuje rady, jak se takovým případům vyhnout.
Národní centrum bezpečnějšího internetu ve spolupráci se svými partnery! pořádá konference, semináře, přednášky a školení, zaměřené na oblast bezpečnějšího užívání internetu a prevenci internetové kriminality.
Národní centrum bezpečnějšího internetu se snaží aktivně sledovat trendy a přinášet aktuální informace, týkající se vývoje v oblasti online technologií a rizik, které se v této souvislosti objevují.
K nim samozřejmě patří i oblast sociálních sítí, komunitních serverů a mobilních technologií, které nabývají v posledních dnech na stále rostoucí popularitě.
0 komentářů:
Okomentovat