Fascinující experiment pro děti: PAPÍROVÉ SLOUPY

čtvrtek 22. září 2011 ·

Papír není právě nejvhodnějším stavebním materiálem, nebo snad ano? Budova nesená papírem – je to možné? Tímto pokusem dokážeš, jak pevný je papír, dá-li se mu správný tvar. Tenký list papíru je ohebný a lze jej lehce tvarovat. Stočený list papíru však už něco vydrží. Vyzkoušej to jednoduše také!Budeš potřebovat
 • 2 listy papíru (formát A4)
 • nůžky
 • lepidlo
 • pravítko
 • tužku
 • krabici od bot
 • 6 plných krabic džusu s obsahem 1 litr
Proveď následující pokus
 1. Stoč oba listy do ruličky a konce slep dohromady.
 2. Odměř pravítkem střed papírových rolí a rozstřihni je. Získáš čtyři stejně dlouhé papírové role.
 3. Rozmísti role na výšku do tvaru čtyřúhelníku a postav na ně krabici od bot otvorem nahoru.
 4. Vlož do krabice opatrně šest krabic džusu.

Co se stane?

Listy papíru stočené do podoby sloupů zátěž bez obtíží unesou. Stavba se pod vahou šesti litrů džusu nezhroutí.

Jak je to možné?

Váha šesti krabic džusu se rovnoměrně rozdělí na všechny čtyři papírové sloupy. Nosnost ohebného materiálu, jako je papír, lze takto ohromně zvýšit. Při stavbě budov se na stěny, které nemusí nést velkou zátěž, používá sádrokarton. Tyto stěny jsou uvnitř rovněž duté. To můžeme vyzkoušet tak, že na stěnu zaklepeme. Stěny ze sádrokartonu znějí ve srovnání s masivními stěnami dutě. Celkově tak jsou lehčí, mají však dostatečnou stabilitu. Vyzkoušej, jak těžká může být konstrukce na papírových sloupech. Kolik krabic džusu lze do krabice od bot vložit, než se stavba zhroutí?


Tento a dalších 110 zajímavých experimentů naleznete v knize 111 napínavých experimentů pro děti.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.