Prvňáčků letos bude o 6 procent více

středa 31. srpna 2011 ·

Na tiskové konferenci MŠMT k novému školnímu roku představil ministr Josef Dobeš témata, která školství v následujících měsících čekají."Tento rok by měl být rokem podpory učebních oborů, připravujeme s asociacemi klíčovou strategii. Už se v tomto něco udělalo, ale je to zatím velmi nedostatečné," řekl na úvod ministr.

Jedním z prvních úkolů nového školního roku je od 1. září pilotní testování tzv. Smluv s rodiči. Podle Josefa Dobeše by tento pilot měl přispět k dobrému klimatu na školách. Projektu se nyní zúčastní 35 základních škol napříč Českou republikou. Pro žáky, kteří mají problémy s kázní, bude škola zpracovávat individuální výchovný plán, na němž bude spolupracovat samotný žák i jeho rodiče. Vše se bude dít na bázi dobrovolnosti. Pilotní projekt skončí 30. června 2012, přes léto by měl být vyhodnocen a od září 2012 by mohl být k dispozici školám plošně.

Ministr Dobeš komentoval také počty nastupujících prvňáků: "Letos jich je 101 tisíc, což je o šest procent více než vloni. Zastavil se tak propad počtu žáků základních škol, jde však o poslední demografickou vlnu," upozornil. Na víceletých gymnáziích počty dětí stagnují. "Ač se to zastavuje, pořád to je hodně, protože to devastuje druhé stupně základních škol," uvedl Josef Dobeš a vyzdvihl zastavení propadu učňů na učebních oborech.

Od 1. ledna 2012 dojde ke zvýšení platů učitelů. "Naším cílem je znovu posílit tarifní platovou složku a dodávám, že nebudeme ani o korunu krátit platy nepedagogů," řekl ministr.

Dalšími tématy byla novela zákona o pedagogických pracovnících, která ulehčí uznání kvalifikací učitelů, firemní školky, testování žáků v 5. a 9. třídách či státní maturity.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.