Karel Klatovský: Reportáž z Letní školy Moderních učitelů

čtvrtek 18. srpna 2011 ·

O konání první Československé letní školy Moderních učitelů jsme vám na portále již psali. Celkově se tu sešlo skoro 50 učitelů z České i Slovenské republiky. Také proto se akce koná ve velice pěkném hotelu Kopanice, který se nachází 1km od slovenských hranic. Více informací naleznete i na www.letni-skola.cz. Díky výběru místa konání tak bylo alespoň teoreticky zaručeno, že to budou mít všichni moderní učitelé stejně daleko.

V neděli byl naplánován příjezd účastníků mezi 14. – 17. hodinou. Ti informovanější z České republiky raději přijeli hned po 14. hodině. Ti, kteří nevěděli, že se v ten samý den koná v Brně Grand Prix motocyklových závodů, na tom byli o poznání hůře. Projet Brnem, když se 200 000 účastníků snaží odjet, byl úkol téměř nadlidský. Na nedělní večer nebyl naplánován žádný oficiální program, a tak se konal neformální seznamovací večer, kdy se každý ostatním představil, abychom věděli, s kým máme tu čest. Během večera se pak zájemci mohli zapisovat na desítky nabízených workshopů, seminářů a přednášek dle svého zájmu. Kromě nich ale byly nabízeny i prezenční listiny na relaxační a uvolňující masáže, které pomohly učitelům připravit se na další školní rok. Během večeře nás pak přivítal ředitel hotelu a programoví ředitelé společnosti Microsoft pro oblast školství – za SR to byla Paula Okániková, za ČR Jan Martínek.

V pondělí ráno začal oficiální program, ve kterém již výše uvedení zástupci společnosti Microsoft představili program Partneři ve vzdělávání, který je dostupný ve 113 zemích po celém světě. V prezentaci slovenské zástupkyně byly dále představeny programy pro vzdělávání na Slovensku a partneři, kteří za velice úspěšnými Kluby moderních učitelů stojí. Prezentace Honzy Martínka byla o poznání v uvolněnějším stylu, hlavní myšlenkou bylo to, že být učitelem je opravdu poslání a že na svých bedrech mají velkou zodpovědnost. Na ukázce slavných lidí napříč všemi spektry oblastí zájmu a kultury bylo ukázáno, že není umění učitelskou profesi opustit a stát se někým jiným, ale naopak – ve své profesi setrvat. A za to vše patří nejenom přítomným českým a slovenským učitelům velký dík.

Tato (a podobně i další první přednášky celého dne) byla společná pro všechny účastníky, další program se už ale dělil dle zájmu učitelů. Někteří se šli zdokonalovat v anglickém jazyce, někteří si šli poslechnout poutavou prezentaci Štěpána Bechyňského z Microsoftu. Ačkoliv téma znělo HTML 5, což je pro většinu učitelů španělská vesnice, Štěpán věděl, jaké publikum má před sebou a prezentace se zhostil ve velice pochopitelné podobě. Po této části následovala Burza nápadů, která má své kořeny na slovenské letní škole. Jedná se o krátké prezentace učitelů se svými nápady, co dělat jinak, jak obohatit výuku a udělat celý vzdělávací proces zajímavější a modernější. Tato část bylo rozdělená dle stupňů základních škol a pro střední školy. Po obědě následoval odpočinek, ale hned poté se opět rozjely přednášky. Hodně zájemců si přišlo poslechnout např. téma o rétorice, které učitele provázelo i v následujících dnech, ale i na tématech o eTwinningu bylo o co stát. Odpoledne byly v nabídce kurzy angličtiny, kdo nechtěl, mohl navštívit jiné prezentace – nabídka byla opravdu pestrá. Na večer bylo připraveno grilování a opékání, nicméně počasí tomu chtělo jinak. Sice před tím plánované aktivity jako Zumba či prezentace o ESF se uskutečnily, samotné opékání ještě začalo také, ale už v doprovodu kapek deště. Ti prozíravější si objednali jídlo v restauraci a nešťastníky snažící se opéct v dešti kus masa si škodolibě fotili. Kolegyně ze Slovenska situaci zhodnotily tak, že při samotném opékání mají téměř opečenou tvář, ale mokrá záda, což není asi nejlepší. Mezi učiteli se také našli první zájemci, kteří si vyzkoušeli revoluční ovládání her pomocí bezdotykového senzoru Kinect. Anebo chtěli už začít trénovat, protože ve čtvrtek se koná velký turnaj v hrách pro Kinect.

Úterní den začal přednáškou pro všechny a opět na téma rétorika. Je pěkné vidět, že jak mladí, tak starší (věkové i služebně) učitelé se i nadále chtějí zdokonalovat v tom, co je vlastně živí. Po rétorice následovaly angličtina nebo prezentace o novinkách v balíku Microsoft Office 2010. Z důvodu neúčasti angličtinářů a úspěchu této prezentace se bude přednáška během letní školy ještě opakovat. Po malé pauze následovaly další burzy nápadů a pak oběd. Poobědovou pauzu někteří využili k již zmiňovaným masážím, poté následovaly další přednášky dle programu. Na výběr toho bylo opravdu mnoho. Někteří šli malovat na hedvábí, někteří batikovat tašky a někteří znovu na angličtinu. Po večeři mohli zájemci kalorie získané z dobrého jídla vypotit v rytmu Zumby nebo si jít poslechnout přednášku o Klubu moderních učitelů na Slovensku a shlédnout ukázky nejzajímavějších prezentací z TED konferencí, které na přítomné učitele opravdu zapůsobily a daly nová témata k hlubšímu zamyšlení.

Jak vidíte, první dva dny byly opravdu nabité pestrými a zajímavými informacemi, a tak byl na středu pro zájemce naplánován výlet do Luhačovic, kdo nechtěl, vydal se do místních lesů plných hub nebo do nedalekého Trenčína.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.