Ministerstvo školství poslalo peníze určené školám soukromé firmě

čtvrtek 2. června 2011 ·

EDUin upozorňuje, že MŠMT rozdělilo dotace v rozporu s vlastními pravidly.

Ministerstvo školství včera vyhlásilo výsledky dotačního programu zaměřeného na podporu neziskových organizací, v jehož rámci bylo rozděleno celkem 4 750 000 Kč. Překvapivé je, že nejvyšší dotace ve výši 1 300 000 Kč byla přidělena soukromé firmě NEUBERT marketing § Company s. r. o. Ministerstvo tak jednalo v jasném rozporu s pravidly, která samo pro čerpání z tohoto programu vyhlásilo.

V úvodu textu, kterým ministerstvo vyhlásilo Program na popularizaci základního a středního školství formou audiovizuálního díla stojí: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministerstvo“) k zabezpečení úkolů vyplývajících ze Zásad vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím ústředními orgány státní správy schválených usnesením vlády ze dne 1. února 2010 č. 92 a usnesení vlády ze dne 14. června 2010 č. 463 o Hlavních oblastech státní dotační politiky vůči nestátním neziskovým organizacím pro rok 2011, vyhlašuje tento dotační program:...

Když si EDUin tyto informace ověřoval, dostal 18. května od pracovnice MŠMT paní Rauchové stručné sdělení:

Dobrý den, potvrzuji příjem Vašeho dotazu a sděluji, že výše uvedený program je určen občanským sdružením a školám. Samotné toto vyjádření je problematické, neboť je v rozporu s vyhlášeným dotačním programem, které je určené nestátním neziskovým organizacím, což školy nejsou.

Přesto když byly výsledky programu 1. 6. 2011 vyhlášeny, lze v seznamu nalézt ze třinácti přihlášených čtyři s.r.o. a jednu akciovou společnost. Ze soukromých společností dostala v grantovém řízení vůbec nejvyšší dotaci NEUBERT marketing § Company s. r. o. a to 1 300 000 Kč na program Nejlepší česká škola. Tedy více než čtvrtinu všech přidělených prostředků.

Dalším komerčním subjektem, který dostal 120 000 Kč, byla Základní a mateřská škola Čtyřlístek s.r.o ze Zlína. V jejím případě jde opravdu o podporu školy, ale i tentokrát byly peníze přiděleny v jasném rozporu se zadáním.

EDUin o.p.s. žádá ministerstvo školství, aby tento postup neprodleně vysvětlilo, zjednalo nápravu a o jejích výsledcích informovalo na svých webových stránkách.

Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin o.p.s., řekl: „Je překvapivé, že pracovníci ministerstva vůbec připustili, aby se společnosti s ručením omezeným mohly přihlásit do grantového řízení, které bylo jednoznačně určené školám a neziskovým organizacím. Ve výsledné tabulce publikované na webu ministerstva je dokonce pět komerčních subjektů ze třinácti žadatelů, dva z nich dotaci obdrželi. A dokonce byla komerční společnosti přiznána nejvyšší dotace. Považujeme za nepřijatelné, aby státní úřad tak jednoznačně a masivně porušoval pravidla, která si sám stanovil.“ 

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.