CERMAT: On-line diskuze pro žáky a rodiče - otevření druhé diskuze s Pavlem Zeleným

středa 13. dubna 2011 ·

Dotazy můžete klást dnes od 12 hodin, vlastní diskuze pak proběhne zítra ve čtvrtek 14. dubna od 17 do 19 hodin. Přinášíme současně záznam první diskuze.

Záznam první diskuze naleznete na www.novamaturita.cz.

Otázka: Dobry den, student se prihlasil na podzim k maturite a na zaklade informace, ze predmety v nepovinne casti, ktere bude mit hodnoceny nedostatecne nebudou na maturitnim vysvedceni, se prihlasil k nekterym, na nez by si normalne netroufl (vyssi matematika napr.). Nedavno ale doslo ke zmene - na maturitnim vysvedceni se objevi i nedostatecne, prestoze jsou z predmetu nepovinne casti. Muze student odstoupit od nepovinneho predmetu z duvodu zasadni zmeny podminek oproti tem, ktere platily, kdyz se k maturite hlasil ? Bylo by jiste spravedlive vuci studentum, kdyby tuto moznost dostali. Dekuji predem za odpoved a preji hezky den. Ruzicka
Jaromir Ruzicka

Odpověd: Vážení čtenáři, vítám Vás na našem prvním společném setkání na stránkách www.novamaturita.cz, kde budou odedneška pravidelně dvakrát týdně zodpovídány Vaše dotazy týkající se spuštění nové podoby maturitní zkoušky, zejména její společné části. Diskuze budou probíhat každé pondělí a čtvrtek od 17 do 19 hodin, dotazy lze posílat vždy jeden pracovní den předem od 12 hodin. Dotazy na fóru bude možné klást do 30. června 2011, kdy bude uzavřeno. Věřím, že naše debata přispěje ke zdárnému absolvování maturity každého z Vás a těším se na Vaše dotazy. Rovněž Vám, Jaromíre, přeji hezký den. K Vaší otázce. Informace stran inkriminovaných pětek z nepovinných zkoušek,kterou jsme studentům poskytli před podáním přihlášek, vycházela z jednoznačného záměru ministertsva upravit vyhlášku, kterou se řídí maturitní zkouška. Ministerstvo toto skutečně do návrhu novely vyhlášky dalo. Nicméně před tím, než vyjde vyhláška, probíhá poměrně rozsáhlé připomínkové řízení k jejímu návrhu. A v jeho rámci došlo k tomu, že se legislativní rada vlády k této změně vyjádřila negativně. Na základě toho se "neuvádění pětek z nepovinných předmětů" do vyhlášky v únoru nedostalo. Za tuto, byť nechtěnou chybu se všem omlouváme. Nicméně smysl konání nepovinné zkoušky to nemění. Její výsledek se do průměru nepočítá a neúspěchem u nepovinné zkoušky neohrožujete úspěšné složení maturity. Z nepovinné zkoušky neděláte v případě neúspěchu opravnou zkoušku. Od zkoušky, bohužel, odstoupit nemůžete, můžete se ke zkoušce nedostavit a svoji absenci omluvit způsobem, který ředitel Vaší školy uzná. V takovém případě nemusíte z nepovinné zkoušky konat náhradní zkoušku na podzim a pokud úspěšně složíte povinné zkoušky v obou částech maturity, dostanete 20. června vysvědčení. PZ
Pavel Zelený - 17:03:34

Otázka: Dobrý den, maturuji ve školním roce 2011/2012, a tak by mě zajímalo, zdali budu mít verzi dvou nebo tří povinných zkoušek ve společné části a jak bude ve školním roce 2011/2012 společná část maturitní zkoušky probíhat (jestli bude možné vykonat dobrovolně např. vyšší zkoušku z matematiky,když si "naostro" zvolím nižší apod.) Děkuji
Kuba_P

Odpověd: Platný zákon říká, že od školního roku 2011/2012 se maturuje již podle úplného modelu státní maturity, tj. ze 3 povinných zkoušek ve společné, tj. státní části. Pan ministr Dobeš však chce náběhový model se dvěma povinnými zkouškami zachovat do roku 2013. V tomto smyslu je také připravena novela školského zákona. Definitivně o této změně však musí rozhodnout poslanci.
Pavel Zelený - 17:07:12

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je nějak omezeno jaké matematické tabulky mohou být u maturity. Mám dvoje a nemůžu se rozhodnout, mohla bych si je vzít oboje? A taky mě zajímá, jestli nevadí, že si do tabulek zvýrazňuji zvýrazňovačem vzorečky a vkládám záložky. Děkuji za odpověď.
Krpcová

Odpověd: Povolené tabulky nejsou nijak specifikovány. Jediné, co jednoznačně platí, že nesmíte používat jakoukoli jejich elektronickou verzi. To znamená, že musí být v papírové podobě. Tabulky jsou povolenou pomůckou u testů z matematiky, fyziky i chemie. Zvýrazňovač ani záložka určitě nevadí. Případný vložený tahák je riskantní krok a - upřímně - stejně Vám k ničemu nebude.
Pavel Zelený - 17:19:47

Otázka: dobrý chci se zeptat ohledně profilové části maturity - maturitní písemná práce. Mohou studenti samy navrhnout, aby mohli vykonat maturitní zkoušku touto formou.
David

Odpověd: Neznám míru demokracie na Vaší škole, jisté však je, že o předmětech a formách profilových zkoušek rozhoduje vždy ředitel školy. Zda s ním na toto téma zapředete diskusi, je na vás. Nezapomeňte však na termín, kdy ředitel musí skladbu profilové části maturitní zkoušky vyhlásit.
Pavel Zelený - 17:23:38

Otázka: Dobrý den slyšel jsem o tom že by měla maturita v roce 2012 měla být stejná jako v tomto roce. Čili by se i v tom roce 2012 maturovalo povinně z ČJ a pak z cizího jazyka nebo MAT, je to pravda??? jelikož jsem matematický tip a matematika mi na rozdíl od cizího jazyka jde tak by mě to celkem zajímalo... děkuji za odpověd Ps: nikdo nemůže mít mozek na vše a proto se mi zdá že volba mezi cizím jazykem a matematikou by měla zůstat na pořát..
Tomáš roun

Odpověd: K maturitám pro příští rok jsem se, Tomáši, vyjádřil již výše. Díky za dotaz.
Pavel Zelený - 17:26:21

Otázka: Dobrý den, můžete se zaručit, že výsledky maturit budou v pondělí 20. června 2011? Vysoké školy totiž požadují v dalších dnech notářsky ověřené vysvědčení, a nerada bych nebyla přijata na vysokou školu z důvodu neschopnosti zajištění výsledků maturit. Děkuji za odpověď
Jarmila Malchárková

Odpověd: Spolehněte se.
Pavel Zelený - 17:28:29

Otázka: Je možné, že po prvním roce státních maturit dojde k jejich zrušení? V případě absolutního nezdaru?
Eva

Odpověd: Státní maturita není o tom, že se někdo rozhodne, zda bude či nikoli. je dána zákonem a musel by se tedy změnit zákon. Jsem přesvědčený, že diskuse o bytí či nebytí státních maturit po prvním ročníku ustanou.
Pavel Zelený - 17:32:30

Otázka: Dobrý den,Při didaktickém testu z matematiky se některé výsledky zapisují do vyznačených míst,kdo vyhodnocuje tuhle část?Počítač nebo komisař?Jestli počítač,tak jak vyhodnocuje výsledek, když ten může být zapsán několika způsob(příklad 1/4 nebo 0,25 ).Píší se tam i jednotky k číslu nebo když se má vypočítat třeba počet kroků,tak se tam napíše 625 kroků nebo stačí pouze číslo? Děkuji za odpověď
Josef

Odpověd: Test z matematiky obsahuje tzv. uzavřené i tzv. otevřené testové úlohy. Ony uzavřené jsou ty, které řešíte křížkováním do záznamového archu. Otevřené testové úlohy vyhodnocují živí lidé, tzv. rateři, což jsou speciálně vyškolení učitelé matematiky. Každé řešení je vyhodnocováno dvěma ratery, kteří se musí ve svém hodnocení shodnout. Pokud se neshodnou, rozhoduje třetí, kterému můžeme říkat superrater. U některých úloh z matematiky je hodnocen nejen výsledek, ale i postup, jak se k výsledku student dobral. Zde jedno doporučení - nedělat frajera a nepřeskakovat jednotlivé kroky ("dyk je to jasný") a popsat celý postup. A pokud si nejste skálopevně jist, že celý postup dáte napoprvé bez váhání a škrtání, řešte úlohu nejprve do testu (je tam na to místo) a pak to načisto přepište do záznamového archu. Ale nezapoměňte to v každém případě přepsat. Co není na záznamovém archu ve vyznačených polích, to se nehodnotí!
Pavel Zelený - 17:41:47

Otázka: Dobré odpoledne,jsem ve třetím ročníku gymnázia a chtěla bych se zeptat,jak bude vypadat model státní maturity příští školní rok,zda to bude stejné jako letos,nebo budou povinné tři předměty státně a dva školně. Díky za odpoved L.B.
Linda

Odpověd: Lindo, na stejnou otázku jsem odpovídal výše.
Pavel Zelený - 17:42:30

Otázka: Dobrý den, studuji obor ekonomické lyceum na OA a nyní jsem ve 3. ročníku. Chci se zeptat zda pro příští rok (2011/2012) platí výběr mezi matematikou a anglickým jazykem. Moc děkuji za odpověd.
DAVID

Odpověd: Davide, i pro Vás je odpověď výše.
Pavel Zelený - 17:43:53

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, kdy budou studenti znát výsledky didaktických testů a slohových prací?
Filip

Odpověd: Výsledky didaktických testů a písemných prací dostanete 20. června buď s vysvědčením (pokud maturitu uděláte), v každém případě pak s protokolem o výsledcích společné části maturitní zkoušky. To je nový dokument, na kterém bude i v případě neúspěšného složení maturity uvedeno, kolik bodů jste z jaké zkoušky získal a kde jste se umístil na pomyslném žebříčku mezi všemi ostatními maturanty, kteří skládali stejnou zkoušku.
Pavel Zelený - 17:48:18

Otázka: Dobrý den, jsou někde na internetu okruhy k maturitě z matematiky a z českého jazyka? Vůbec nevím na co se podívat :( Jinak z maturity jsem zoufalej !!
Sidliskovy sen

Odpověd: Na www.novamaturita.cz najdete tzv. katalogy požadavků k jednotlivým zkouškám / předmětům. Je to ale trochu obecné povídání. Pro konkrétní představu doporučuji kombinovat s cvičnými nebo ilustračními testy, které jsou na stejném webu.
Pavel Zelený - 17:56:21

Otázka: Dobrý den, celkem by mě zajímalo jak je možné, že se o Státní Maturitě dozvýme na začátku 4 ročníku a ještě jí máme zvládat na precizní úrovni... Jak je možné, že se jen tak z ničeho nic mění pravidla "hry", když pokud mě paměť neklame, tak jsou připravovaní na státní maturitu teprve žáci prvních a současných druhých ročníků (kterým na základě této záležitosti, přibylo předmětů a podobně.) Dále mě zajímá jak je myšleno ono "sjednocení maturity", když se každá škola zabývá něčím jiným. Jak je možné, že na Gymnáziu budou mít stejné podmínky jako mi na odborné škole?? Mají větší hodinové dotace ČJ, AJ i Matematiky a například narozdíl od nás na odborné škole nemají vůbec žádnou praxi. Proč tedy není na VŠ povinný alespoň z ČJ a AJ/M vyšší stupeň zkoušky? Jak k tomu pak přijde člověk z odborné školy který má za týden CELÉ 3 HODINY anglického jazyka, stejně tak 3 hodiny českého jazyka a 3 hodiny Matematiky. Naprosto nechápu podstatu takové maturitní zkoušky, která má vyzvednou lidi, kteří budou ve společnosti naprosto nepoužitelní - především gymnazisté, kteří se po většinou neumí nic jiného než učit a pouze dokáží číst stupidní literaturu a řešit nesmyslné problémy - je jim tudíž realita dost vzdálena. Děkuji za ROZSÁHLOU A VYČERPÁVAJÍCÍ ODPOVĚĎ, protože určitě podobné otázky napadnou i další "naštvané" studenty, kterým bylo "nařízeno" dělat státní maturitu v 1/4 4. ročníku a nemají tak naprosto žádné základy na kterých by mohli nesmyslnou státní maturitní zkoušku vykonat. (Nesmyslnou proto, protože se například vůbec netýká nějakého vědění, ale pouze testování pozornosti a inteligence - stupidní otázky v češtině a jejich nejasné odpovědi mě osobně již při vypracovávání MAG 10 zvedali ze židle - proto jsem Vám přikreslil na zadání SM MAG 10 nádherný obrázek, který doufám že nějaký z psychologů zpracoval a udělal si obrázek o mém názoru na Státní Maturity.) Děkuji, S pozdravem student 4. ročníku SOŠ Elektrotenické.
Filip Majerík

Odpověd: Státní maturita byla uzákoněna v roce 2004. Zákon byl sice novelizován o 4 roky později, ale způsobem, kterým nebyla ohrožena práva žáků. Pouze se rozšířily jejich možnosti. K tématu gymnázia vs. odborné školy jsem se již vyjádřil v odpovědi na některou z předešlých otázek. Didaktické testy rozhodně netestují inteligenci, testy inteligence vypadají ale opravdu jinak. Jinak Váš záznamový arch z maturitní generálky jsem pravděpodobně viděl. Nebyl jste jediný.
Pavel Zelený - 19:59:00

Otázka: Můžete mi vysvětlit, jaktože doteď nevim jak sem napsal sloh z AJ při generálce. Na hodnocení jsem měl, že jsem sloh nekonal, ale to není pravda! Posílali jsme to ze školy zpět a doteď nepřišlo hodnocení zpátky, takže sem při výběru obtížnosti nevědel jestli zvládnu těžší tak sem si musel dát lehčí. Stejně tak to měli i ostatní od nás ze třídy, kdo dělal vyšší obtížnost.
Radek Čihák

Odpověd: Netuším, v čem je problém. Pošlete, prosím, na info@novamaturita.cz tento dotaz včetně identifikace Vaší školy a Vás osobně. Dohledáme a odpovíme.
Pavel Zelený - 18:00:52

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda skutečně půjde dělat vyšší maturitu jen např z češtiny a matiku a angličtinu (či jiné předměty) na nižší.
Alena K.

Odpověd: Ano, není žádná vyšší nebo základní maturita, jsou pouze zkoušky v základní či vyšší úrovni obtížnosti. Co nemůžete kombinovat jsou dílčí zkoušky z češtiny nebo cizího jazyka. Nemůžete tedy např. z češtiny dělat test vyšší, písemku základní a ústní zkoušku vyšší. Čeština vyšší, znamená, že všechny 3 dílčí zkoušky děláte ve vyšší úrovni obtížnosti.
Pavel Zelený - 18:04:15

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakým způsobem je vyřešen problém, který nastal u maturitní generálky - tedy špatné vyhodnocení maturitních testů. Spoustě žáků přišly výsledky, že se maturity buď nezúčastnili, nebo že byli vyhozeni. Také jsme se ve škole dozvěděli od ředitele, že do školy byly doručeny tři verze výsledků maturitní generálky, a že dodnes nikdo neví, která byla správná. Děkuji za odpověď.
Kateřina

Odpověd: Tento problém skutečně na několika školách nastal. Příčiny jsme vyhodnotili, vše napravili a jsem si jist, že se podobná chyba opakovat nebude.
Pavel Zelený - 18:06:30

Otázka: Podepisuje se předseda maturitní komise na maturitní vysvědčení?
Milan Šoba

Odpověd: Nikoli. To je od letoška změna proti dosavadní praxi.
Pavel Zelený - 18:08:42

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to bude s vysvědčením maturitní zkoušky? Hodnocení školy bychom se měli dozvědět hned (což jsou ty odborné předměty + ústní z českého jazyka popř. ještě cizího jazyka) a na výsledky písemných zkoušek, které se odesílají do Prahy na opravu, budeme čekat celkem dlouho. Takže budeme mít jakoby 2 vysvědčení maturitní zkoušky nebo jak to bude probíhat?
Rostislav K.

Odpověd: Předpokládám, že Vám škola výsledky profilových zkoušek a ústních dílčích zkoušek sdělí hned. Zároveň je pošle i do centrální databáze. Po vyhodnocení testů a písemek se do centrální databáze zapíší i tyto výsledky a školy dostanou kompletní vysvědčení a protokol o společné části do 17. června. Tedy žádná 2 vysvědčení, ale pouze jedno, které dostanete 20. června (pokud jste maturitu udělal).
Pavel Zelený - 18:13:13

Otázka: Vážený pane Zelený, mohl by jste prosím osvětlit situaci ohledně rozdílu mezi smlouvou uzavřenou s komisaři při konání maturitní generálky a smlouvou, kterou budou uzavírat k ,,ostré maturitě"? Sledoval jsem v médiích reakci jednoho z učitelů a jeho neakceptování této smlouvy vzhledem k delegované zodpovědnosti - CERMAT se bohužel k této věci (alespoň podle mých zdrojů)nevyjádřil. Díky
Vojtěch Malleus

Odpověd: Maturitní generálka se neřídila zákonem. Šlo o přípravný projekt, u kterého byli zapojení učitelé odměňování formou DPP. Ostrá maturita se řídí platnou legislativou, která stanovuje, že komisař je odměňován dle smlouvy podle Občanského zákoníku, nikoli podle Zákoníku práce. Jen tak je možné zajistit, aby odměna z CERMATu byla něco navíc k platu (nebo náhradě platu), který dotyčný komisař pobírá.
Pavel Zelený - 18:16:52

Otázka: Dobrý den, mám podobný dotaz jako Jaromir R. Z vasi odpovedi jsem pochopila, ze nam (studentum) bylo na podzim ,,slibeno" neco, co jeste nebylo schvaleno. Pri podavani prihlasek jsme jeste jako trida specialne kvuli tomuto volali na cermat, kde nam bylo receno, ze pokud se nezucastnime nebo neprospejeme, nikde to nebude napsano. Vzhledem k tomu, ze v te dobe rada VS nemela zverejnene podminky pro prijeti a to, zda budou uznavat vyssi urovne statni maturitni zkousky, dost z nas se prihlasilo i na vyssi uroven, ktera nam je ted vlastne uplne k nicemu a vzhledem k tomu, ze se jeji terminy kryji s nekterymi prijimacimi zkouskami, budeme mit zbytecne z predmetu hodnoceni nedostatecne. Chapu, ze to nas maturitni vysledek nijak neovlivni, ale prijde mi to vuci studentum dost nefer. Myslim, ze nikdo z nas netouzi po spatne znamce na svem maturitnim vysvedceni.
Tereza

Odpověd: Zcela s Vámi, Terezo, souhlasím. Využijte tedy možnosti omluvené neúčasti na nepovinné zkoušce, soudím, že Váš pan ředitel by mohl při posouzení Vaší omluvy přihlédnout k faktu, že se Vám termín nepovinné zkoušky kryje s termínem přijímaček. Ale o tom všem rozhodnuje ředitel a není od věci s ním o tom jednat. Podrobněji jsem to popsal výše.
Pavel Zelený - 18:21:21

Otázka: Dobrý den, můj dotaz souvisí se zprávou pana Růžičky. Pokud tedy svou neúčast na nepovinné zkoušce řádně omluvím u ředitele školy, co nakonec budu mít nápsáno v maturitním protokolu a na vysvědčení? Nekonal? V době, kdy jsme se k maturitě přihlašovali, nám bylo sděleno, že případná nedostatečná, či neúčast na zkoušce bude zapsána pouze v maturitním protokolu. Proč máme být tedy teď, když se najednou změnila pravidla, znevýhodňováni a zasílat na vysoké školy svá vysvědčení s kolonkou nekonal? Nepřipadá Vám to trapné? Díky.
MV

Odpověd: V kolonce nebude "nekonal" (i když mi to nijak zvlášť trapné nepřipadá), ale kolonka bude pouze proškrtnuta. Toto je definitní řešení vzniklého problému.
Pavel Zelený - 18:32:47

Otázka: Dobrý den, víte, spousta lidí odsuzuje princip státních maturit, mně to nevadí, protože vzdělání je prostě potřeba všude... ALE, co doopravdy nechápu je to, proč dáváte do státní části maturit anglický jazyk jako povinný??? Upřímně... angličtina v tomhle mizeném státě je na bodu mrazu co se schopnosti týče a přijde mi absurdní to dát hned jako povinnou možnost.... nejdříve by si školství mělo udělat pořádek na základním škoství, kde nevzdělaní profesoři nevyučují angličtinu, jak se má a pak si dávejte angličtinu do maturity.... jak k tomu přijdou ti (a že jich není málo), co angličtinu nezvládají, nebo zkrátka nejsou jazykový typ a nebo ti, co měli za 6 let angličtiny 5 učitelů a ani jeden z nich to s žáky nedotáhl nikdy do konce????? Děkuji, MS
Martin Seidl

Odpověd: Dobrý den Martine, pravděpodobně píšete o maturitě v následujícím roce. K tomu jsem se vyjádřil už výše. V legislativním procesu je novela školského zákona, která hovoří o tom, že povinný cizí jazyk by měl být až od roku 2014. Jinak bych nebyl takový skeptik stran kvality našich angličtinářů či schopností našich studentů. Když může v Holandsku každý deváťák mluvit plynule anglicky a německy, proč by to nebylo alespoň v případě jednoho cizího jazyka možné u nás. Navíc připomínám, že angličtina není jediným cizím jazykem, můžete volit ještě němčinu, francouzštinu, španělštinu či ruštinu.
Pavel Zelený - 18:30:17

Otázka: Dobrý Den, pane Zelený, jsem profesorka anglického jazya a chci se zaptat, jelikož vím jak čeští studenti ovladají angličtinu a taky vím, jako dalších stovky učitelů, že to tak 30- 40% studentů nemuže zvládnout, ani po " přípravě", tak co pak bude následovat? Vedomně jsem si jista, že toto rodiče studentů, opravdu už nenechají jen tak dál...
Jana Kocourková

Odpověd: Přeji hezký večer, nastavená úroveň ověřovaných jazykových dovedností není rozhodnutím CERMATu, ale je odvozena jednoznačně od platné pedagogické dokumentace a jí stanovených relací k úrovni B1 (základní úroveň obtížnosti), resp. B2 (vyšší úroveň obtížnosti) ERR. Právě u cizích jazyků je tato standardizace nejjednoznačnější. Přeji Vám i všem ostatním hezký zbytek dne.
Pavel Zelený - 20:08:10

Otázka: Dobrý den, děkuji za odpověď. V tomto případě by to však zřejmě chtělo změnit informace na titulní stránce novamaturita.cz v rámčku nejžádanější informace, který se nachází napravo (= Maturitní model - Přehled zkušebních předmětů pro maturitní zkoušku v letech 2011 a 2012 a od roku 2013.) Je to totiž matoucí, a nejsem sám, kdo byl díky rozporuplným informacím z oficiálních stránek zmaten. Ještě bych se chtěl zeptat, zdali uvažujete o tom, že kdyby neprošlo prodloužení zkušební doby maturity do r. 2013, tak by se aspoň vytvoříla možnost dobrovolné vykonání vyšších verzí zkoušky z předmětů, které si zvolím jako povinné v základní úrovni. V našem ročníku by tuto možnost totiž valná část studentů ocenila.
Kuba_P

Odpověd: K prodloužení náběhového modelu státní maturity jsem se vyjadřoval již výše. K Vaší poslední otázce musím dodat, že ani toto nezávisí na nás. Možnost konat 2 zkoušky, jednu povinnou a druhou nepovinnou z téhož předmětu, je rovněž dána v zákoně. Změna je podmíněna schválením novely zákona. A na náš web se podívám ... slibuju.
Pavel Zelený - 18:39:04

Otázka: Co se stane s didaktickými testy poté co je studenti vyplní, kdo je bude opravovat?
David

Odpověd: Student nevyplňuje testový sešit, ale řešení úloh či vlastní text písemné práce zapisuje do záznamového archu. V případě testů je záznamový arch ve škole naskenován a jeho digitální obraz odeslán k vyhodnocení do Centra. Uzavřené testové úlohy vyhodnocuje automaticky počítač, otevřené testové úlohy manuálně dva speciálně vyškolení rateři. Záznamový arch s písemnou prací opravuje na škole hodnotitel. Jím ohodnocenou písemnou práci škola rovněž naskenuje a pošle v elektronické formě ke zpracování výsledků rovněž do Centra.
Pavel Zelený - 18:47:03

Otázka: Dobrý podvečer, jak je prosím možné, že v nižší variantě maturity z češtiny jsou zastoupeny především otázky typově odpovídající testům OSP? Neměla by se spíše než vyvozování z grafu a dosazování vhodné věty testovat znalost literatury a gramatiky? Pevné nervy vám i nám!
Dominik

Odpověd: Hezký večer Dominiku, myslím kvalitní postřeh. Poměrně velká část testu z češtiny je skutečně věnována ověřování čtenářské gramotnosti, tedy dovednostem aktivně pracovat s jazykem, psaným textem a v něm obsaženými informacemi. Je to soubor dovedností, které musí škola v rámci daného předmětu rozvíjet. Pokud hovoříme o studijních předpokladech, schopnost a dovednost pracovat s informacemi v psaném textu je klíčovým předpokladem k dalšímu studiu, a to zdaleka nikoli jen v češtině. Když neumíte ze zadání matematické úlohy vyextrahovat a správně vyhodnotit informace, nebude z vás nikdy dobrý matematik. Takže v tomto smyslu se tyto typy testů částečně kryjí.
Pavel Zelený - 18:57:24

Otázka: Dobrý den , osobně nic proti státním maturitám nic nemám ale zajímalo by mne jakou čekáte letos úspěšnost maturantů když kolem maturit bylo do nedávna plno nejasností. Jak se můžou srovnávat střední odborné školy s gymnazii?? Děkuji a hezký den
Jana

Odpověd: Hezký podvečer. Státní maturita nesrovnává školy. Základní úrovní obtížnosti povinných zkoušek definuje stát nepokročitelné minimum dovedností a znalostí každého maturanta v klíčových všeobecně vzdělávacích předmětech (oblastech), tedy češtině, cizím jazyce či matematice. Gymnazisté jsou na první pohled v jisté výhodě. Zatímco absolventi odborných škol mají svoji odbornost danou profilem oboru vzdělávání, "odbornost" gymnazistů je v hloubce a šířce všobecných dovedností a znalostí. Nicméně největší společný jmenovatel znalostí a dovednosti je pro všechny maturanty stejný. Bez ohledu na to jaký obor či typ střední školy studují. Jen velmi těžko budeme asi polemizovat o tom, že by maturant na SPŠ elektrotechnické neměl umět cizí jazyk či se neuměl správně vyjadřovat v mateřském jazyce a rozumět psanému textu. Ostatně státní maturita není v tomto smyslu solitér. Její zadání pro základní úroveň obtížnosti zkoušek, tj. katalogy požadavků, je odvozeno od platné pedagogické dokumentace pro všechny maturitní obory. Nezklouší se tedy nic, co by nemělo být vyučováno.
Pavel Zelený - 19:09:34

Otázka: Dobrý den , mám dotaz na svých propagačních letácích o nové maturitě jste také upozorňovali na online koupi testů a přípravě k maturitě přímo zde na stránkách jak se snažím co se snažím nemohu tento online obchod nalézt , pomozte mi prosím děkuji.
Arnošt Mountfield

Odpověd: Mslím, že si nás pletete s nějakou komerční formou. My nic neprodáváme. Cvičné testy jsou zdarma ve školách i na našem webu.
Pavel Zelený - 19:11:09

Otázka: Myslím si, že je smutné, že ani po 22 letech není povinná maturitní zkouška z cizího jazyka a pan ministr se snaží až do roku 2013 takto pokračovat tím, že nechá stávající systém, který povinný cizí jazyk nestanovuje. Schopnost používat cizí jazyk se sice zlepšila, ale zdaleka nejsme na tom tak dobře, jako třeba zmiňované Nizozemsko. Ke složení maturity z cizího jazyka musí stačit i třeba jen 4 roky na střední škole. Netušíte, co vede pana ministra k takovému kroku, který nás v této oblasti nikam neposunuje. Jsem přesvědčen, že každý, kdo chce mít maturitní zkoušku musí mít i zkoušku z cizího jazyka.
Milan Šoba

Odpověd: Myslím, že pan ministr vcelku správně usoudil, že změn je ažaž a je potřeba načas stabilizovat prostředí nové maturity. To je hlavní důvod. S povinným cizím jazykem bych toto rozhodně nespojoval. Na druhou stranu bych si od povinné maturity z cizího jazyka nesliboval zásadní či rychlý kvalitativní skok v cizojazyčné gramotnosti našeho národa. To bych spíše vsadil na to omezit či zrušit dabing filmů. To je mj. případ Nizozemí. Moje sice vousatá, ale dodnes živá zkušenost s osmi- či desetiletými holandskými dětmi, které mluví plynně anglicky. A dětské filmy v originále. Je nás o třetinu méně než Holanďanů a navíc jsme nikdy neměli žádné kolonie. S češtinou prostě nevystačíme. Na rozdíl od nich jsme historicky zahleděni moc na vlastní dvoreček. A to povinná angličtina u maturity nezlomí. To chce něco víc.
Pavel Zelený - 19:29:21

Otázka: Neušetřili by se nějaké náklady (odměny hodnotitelům písemných prací), pokud by se oddělilo psaní didaktických testů od písemných zkoušek? Mám na mysli to, že pokud by se nejprve konaly didaktické testy, protřídily by nějaké studenty, jen ti úspěšní by pak šli k ústní zkoušce a k písemné práci?
Milan Šoba

Odpověd: Ano, i tento model byl před 4 lety diskutován. Nicméně náklady se tím rozhodně neušetří. Oddělíte-li testy od písemek, musíte celý systém centrálního zadání aktivovat dvakrát a některé náklady se vám začnou dublovat. To, co ušetříte na hodnotitelích, bezpečně prohospodaříte zvojenou aktivací celého logistického systému maturit. Než se došlo k tomuto modelu, hodně hodně se počítalo a zvažovalo.
Pavel Zelený - 19:35:16

Otázka: Budou od příštího roku dva hodnotitelé na písemnou práci? Která norma upravuje to, že letos bude jen jeden?
Milan Šoba

Odpověd: Maturitní vyhláška - 177 v novelizované podobě. Zda budu či nebudou znovu dva hodnotitelé, bude na vedení resortu.
Pavel Zelený - 19:40:21

Otázka: Dobrý den, měl bych na Vás otázku. Jelikož je politická situace ČR značně nestabilní, může se stát, že by ministr Dobeš dal svoji funkci k dispozici. V médiích proběhla zpráva, že kdyby k tomu opravdu došlo, odvolal by i šéfa CERMATu. A tak se tedy ptám, že pokud by fakticky došlo k takovýmto personálním změnám, zda-li by tato situace nějak ovlivnila i konání státních maturit 2011? Např. jejich pozastavení, odložení, zrušení, apod.? Děkuji.
Tomáš

Odpověd: Pokud si mohu dovolit mírně poopravit Vaši interpretaci, tento výrok pana ministra souvisel s jeho odchodem z důvodu neúspěchu státních maturit a nikoli se současnou situací, která se státní maturitou nemá nic společného. Ministr spojil s úspěchem reformy maturit svoje setrvání ve funkci. A je tedy logické, že s ním spojuje i setrvání moje. Konání státních maturit v roce 2011 nepadá, ani nestojí na tom, kdo je ředitelem CERMATu. Je to dáno zákonem.
Pavel Zelený - 19:47:25


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.