Přečtěte si: Chudoba dětí blahobytu

čtvrtek 17. března 2011 ·

Jan-Michal Mleziva píše na svém blogu: V posledních letech značně poklesla síla tradičních společenských norem, což se zákonitě odráží ve výchově. Z úst dospělých slyšíme stížnosti na špatné chování dětí a jejich nezájem o „skutečné“ hodnoty. Také děti, kdyby byly schopné vhledu, by si mohly postěžovat, a to na nedostatek vzorů a na nepochopení svých skutečných potřeb s tím souvisejících.


Z článku na blog.aktualne.cz vybíráme:

Technické vymoženosti mění v rychlém sledu náš každodenní život a vytlačují z něj činnosti, které ještě nedávno patřily k běžným samozřejmostem. O obyčejném praní prádla spojeném s mácháním, ždímáním a věšením na šňůru už mnohé děti nemají ani potuchy, takže pak i moderní pohádka Josefa Čapka Jak pejsek s kočičkou myli podlahu se stává pro tyto děti nesrozumitelnou. Ale problém nespočívá v nesrozumitelnosti pohádek, i když také to představuje nesmírné ochuzení dětí, ale v nepochopení principů jednoduchých činností. Bezprostřední okolí, v němž děti vyrůstají, nabývá jiných kvalit, než tomu bylo doposud, a mění se v prostřední plné samozřejmých „kouzel“ ukrytých do nejrůznějších přístrojů.


K porozumění elementárních principů už často nepomáhá ani škola, neboť pracovní činnosti se staly ve vzdělávacích programech škol zcela okrajovou a mnohdy jen formálně pojímanou záležitostí. Řada škol zcela zrušila školní pozemky, takže spousta městských dětí nemá představu o tom, jak z pouhého semínka může vyrůst například mrkev. A že takový proces trvá dokonce déle než dva měsíce, je někdy nad jejich chápání. Přitom uchopení základních principů svými smysly i rozumem patřilo odnepaměti k nezbytné výbavě každého jedince, bez níž by postoj k dalším, složitějším činnostem byl pouhým tápáním ve tmě a pramenem nejistot. Jen pohlédněme na dnešní děti, jak jsou oproti dřívějším naivnější a neukotvenější v reálném světě.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
17. března 2011 v 8:06  

..až jednou přestane jít proud, tak si neuloví ani toho mamuta. Budou čekat na ty pečené holuby padající do otevřených úst.

Anonymní řekl(a)...
18. března 2011 v 12:33  

Chudoba cti netratí. Tedy pokud tam nějaká je.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.