Pavlína Hublová: Konektivismus v praxi aneb Vlníme se podle PEPOUŠe

pondělí 21. března 2011 ·

Vše to začalo celkem nenápadně, když jsem se asi před 10 lety rozhodla, že budu ve chvílích volna vzdělávat učitele. Brzy jsem začala cítit potřebu jim nabídnout různé materiály. Zasílání mailem mě sice zpočátku uspokojovalo, ale když pak bylo absolventů čím dál víc, ztrácela jsem přehled. A tak vznikly mé první webové stránky se sugestivním názvem PEdagog POstižený Učitelským Šílenstvím, zkrátka PEPOUŠ.


Dva tři roky vše plynulo vcelku pohodlně – já jsem dávala materiály na web. Kdo měl zájem, stáhnul si je a použil. Bohužel jsem dostávala jen velmi chabou zpětnou vazbu – forma komentářů mi už nestačila. Měla jsem pocit, že je sice krásné dávat, ale co kdybych také občas něco dostala? Začala jsem se tedy rozhlížet, co dál.
Technologický vývoj (nebo spíš mé objevné cesty po internetu) mi nahrával do karet. Už pomíjela doba, kdy mezi poskytovateli a příjemci probíhal jednosměrný provoz. Rozšiřovaly se sociální sítě, rozrůstal se Metodický portál pro učitele, a stále častěji jsem narážela na možnosti rychlé (nejlépe online) komunikace. Vycítila jsem, že toto by pro mne mohla být ta správná cesta.

Založila jsem blog PEPOUŠův nápadník a brzy jsem zjistila, že mám vcelku pravidelné čtenáře, kteří jsou zapálení stejně jako já. Slovo dalo slovo, a začala se psát historie PEPOUŠova vlnobití. Je to setkání zájemců o sdílení zkušeností na určité předem dané téma ve zvolený čas a den, jež je realizováno 60 minutovou online diskuzí ve formě chatu. Výstupem je strukturovaný záznam, který si pro své vlastní obohacení může kdokoli přečíst.

Od prvního pokusu na téma Stavba hodiny došlo jen k drobným kosmetickým změnám, např. jsme upravili termín konání vlnobití podle přání diskutujících a změnili jsme prostředí pro návrhy témat.

Ukázka PEPOUŠovy vlnky

PEPOUŠova vlnka

Pokračování na spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.