MŠMT: Slučování OPŘO od 1. července

středa 23. března 2011 ·

Od 1. července 2011 dojde ke sloučení několika ostatních přímo řízených organizací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR (OPŘO). Z šesti dosavadních organizací tak budou dvě. První ústav vznikne sloučením Národního ústavu odborného vzdělávání (NÚOV), Výzkumného ústavu pedagogického (VÚP) a Institutu pedagogicko-psychologického poradenství (IPPP)."První ústav, který vznikne, bude kurikulární, to znamená, že se bude starat o pedagogickou dokumentaci, rámcově vzdělávací programy, základní analytickou činnost a přípravu pedagogické koncepce," říká náměstek pro regionální školství Ladislav Němec.

Nástupnickou organizací se stane NÚOV. "K tomu jsme dospěli na základě jednoho z bodů programového prohlášení vlády, kde je jasně deklarovaná podpora odborného vzdělávání a také z prostorových hledisek. NÚOV má nejlepší prostorové podmínky pro sloučení organizací. Spravuje i největší objem individuálních projektů z evropských strukturálních fondů. A z hlediska zachování kontinuity je výhodnější, když nástupnickou organizací zůstane ta nejsilnější z hlediska jak řízení, tak objemu finančních prostředků, které přes ni tečou," vysvětlil náměstek.

Druhá instituce, která slučováním vznikne, bude mít za úkol realizovat výzkumné a pedagogické záměry v terénu. Nástupnickou organizací v tomto případě bude Národní institut dalšího vzdělávání (NIDV), pod který přejdou dvě samostatné příspěvkové organizace - Richterovy boudy a Vzdělávací středisko Telč.

Důvodem procesu slučování OPŘO je zjednodušení byrokratického aparátu a finanční úspora. "V první fázi ale nelze žádné úspory očekávat. Ty se projeví až časem. Budou je řešit ředitelé nástupnických organizací, kteří si zároveň určí i personální obsazení," upozorňuje Ladislav Němec.

Ohledně termínu slučování náměstek dodává: "Vrátili jsme se k původnímu datu 1. července. Hovořilo se už o 1. dubnu, ale vzhledem k tomu, že v rušených organizacích probíhají projekty vázané na finance z evropských fondů, nám to ministerstvo financí nedoporučilo."

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.