Pavlína Hublová: Má Wikipedie místo ve výuce?

čtvrtek 17. února 2011 ·

Příspěvek je inspirován článkem Is There a Role For Wikipedia in the Classroom? na www.emergingedtech.com. Samozřejmě si neodpustím nějaké své komentáře z praxe...

Wikipedie je odlišně vnímána dospělými a dětmi


My starší jsme si vědomi toho, jak a proč Wikipedie vznikala, a proto ji bereme s rezervou. Pro mladší věkovou kategorii je Wikipedie něco jako Ottův naučný slovník, jen se v něm mnohem lépe vyhledává a je kdykoli k dispozici (pokud máte internet).

Naším úkolem je vést žáky k ověřování si informací, i když pochází třeba z tohoto zdroje
 
Proto jsem při tvorbě referátů požadovala, aby byl bezpodmínečně součástí seznam zdrojů, ze kterého bude patrné, že autor pracoval s více zdroji. Počet zdrojů jsem přizpůsobovala věku žáků. Vedlejším efektem bylo také to, že byli žáci stále upozorňováni na pojmy jako "autorské právo", "licence", "citace" apod.

Ve výše zmíněném článku je také zmiňována situace, kdy žáci dostanou za úkol podílet se na tvorbě nějakého hesla


Vzhledem k tomu, že jsem učila na 1. stupni, tak bych o této variantě neuvažovala. Bylo by něco podobného možné vyzkoušet se staršími žáky? Možná, že by (kromě získání dalších dovednostípráce s moderními technologiemi) snadněji pochopili, že Wikipedie nemusí vždy nabízet zcela pravdivé informace. Na druhou stranu bych se trochu obávala, aby některého žáka tato činnost nezaujala natolik, že by pak zcela cíleně vkládal nepravdivé informace do dalších hesel. Myslíte, že by něco takového mohlo hrozit?

Z jiného soudku


Vybavuji si článek, ve kterém autor upozorňuje, že také vyhledávání (POZOR! hovořím stále o Wikipedii, vyhledávat před žáky pomocí např. Google je velmi ošemetné!) je třeba žákům ukazovat. K tomu se báječně hodí interaktivní tabule - krok po kroku může učitel ukazovat a komentovat své jednání. Takže odteď žádné předpřipravené odkazy - pěkně vyhledávat před dětmi!

Těším se na vaše zkušenosti, názory a komentáře.


Článek je převzat s laskavým souhlasem z blogu autorky.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.