Národní priority programu EU Mládež v akci na léta 2010-2011

středa 26. ledna 2011 ·

„Mládež v akci“ je program Evropské unie na podporu neformálního vzdělávání, který od 1. 1. 2007 nahradil starší generaci programu pod názvem Mládež. Oficiálně byl program „Mládež v akci“ otevřen Rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady č. 1719/2006/ES ze dne 15. listopadu 2006 a je vyhlášen na období 2007 - 2013.


Cílem programu Mládež v akci je na evropské úrovni odpovědět na potřeby mladých lidí. Má významný přínos pro získávání kompetencí, a proto je klíčovým nástrojem při poskytování příležitostí mladým lidem k neformálnímu vzdělávání a informálnímu učení s evropským rozměrem. Přispívá k naplnění cílů stanovených v revidované Lisabonské strategii  a Evropském paktu o mládeži. Je také důležitým nástrojem pro podporu Strategie EU pro mládež – Investování do mládeže a posílení jejího postavení.

Program pokrývá potřeby jak mladých lidí, tak pracovníků s mládeží, přičemž se podpora neomezuje jen na poskytování financí konkrétním projektům, ale rovněž poskytuje informace, školení a příležitosti k vybudování nových partnerství v rámci Evropy.

Program Mládež v akci přinesl na rozdíl od předchozího programu Mládež řadu změn (např. rozšíření věkové hranice programu z původních 15–25 let na 13–30 let, geografické rozšíření, nově podporované aktivity). Program má pět akcí, z nichž některé zůstaly téměř beze změny, jiné se zcela proměnily, aby lépe odpovídaly současným potřebám mladých lidí.

Národní priority programu Mládež v akci na roky 2010-2011 byly stanoveny na základě zkušeností z implementace programu v předchozích letech a s přihlédnutím k jeho stálým a ročním evropským prioritám.
Stálé evropské priority programu Mládež v akci
 1. evropské občanství,
 2. participace mladých lidí,
 3. kulturní rozmanitost,
 4. zapojení mladých lidí s omezenými příležitostmi.
Roční evropské priority programu Mládež v akci pro rok 2011
 1. Evropský rok dobrovolnictví;
 2. nezaměstnanost mládeže – podpora aktivní účasti nezaměstnaných mladých lidí v programu Mládež v akci, podpora projektů s tematikou nezaměstnanosti mládeže, zvyšování mobility nezaměstnaných mladých lidí a jejich aktivní účasti ve společnosti;
 3. Inkluzivní růst – podpora projektů, které se zabývají tematikou chudoby a vyloučení a zvyšování povědomí a odpovědnosti mladých lidí v těchto oblastech s cílem vytvořit otevřenější společnost;
 4. Globální problémy životního prostředí a změna klimatu;
 5. Tvořivost a podnikání;
 6. Evropsko-čínský rok mládeže (pouze pro akce 2 a 3.2).
Národní priority programu Mládež v akci pro roky 2010 - 2011
 1. podpora dobrovolnictví,
 2. podpora celoživotního učení prostřednictvím rozvoje klíčových kompetencí, jak jsou definovány v Pasu mládeže,
 3. rozvoj dialogu o implementaci nového Evropského rámce spolupráce,
 4. rozvoj programu v příhraničních oblastech, zvláště pokud se jedná o aktivity s jasnou přeshraniční dimenzí (potenciál projektů využívat geografické blízkosti partnerů, která umožňuje efektivní a intenzivní plánování a follow-up projektových aktivit, silně a udržitelně zapojit místní komunity, rozvíjet kulturně spřízněná témata a komunikovat v jazycích běžných v daném regionu).
Specifické národní priority pro jednotlivé akce programu
Akce 1 Mládež pro Evropu:
-         podpora projektů ze sociálně znevýhodněných regionů* (tj. Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj),
-         podpora rozvoje kreativity mladých lidí v oblasti umění, vědy a technologií.
Akce 1.1. Výměny mládeže:
-         podpora prvožadatelů, neorganizované mládeže a neformálních skupin.
Akce 1.2 Iniciativy mládeže:
-         podpora nadnárodních projektů.
Akce 1.3 Projekty participativní demokracie:
-         není stanovena specifická priorita.
 
Akce 2 Evropská dobrovolná služba (EDS):
-         zapojení nových organizací – prvožadatelů, především do individuální EDS,
-         zviditelnění EDS a dobrovolnictví jako takového,
-         zapojení mládeže s omezenými příležitostmi do EDS a krátkodobé EDS.
 
Akce 3 Mládež a svět
Akce 3.1 Spolupráce se sousedními partnerskými zeměmi:
Akce 3.1.1:
-         podpora projektů ze sociálně znevýhodněných regionů* (tj. Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj),
-         podpora rozvoje kreativity mladých lidí v oblasti umění, vědy a technologií,
-         podpora prvožadatelů.
Akce 3.1.2:
-         podpora tzv. podpůrných aktivit (ověřovací návštěva, hodnotící setkání, vytváření partnerství, atd.) oproti školicímu kurzu a semináři,
-         podpora méně zastoupených regionů** (tj. Karlovarský, Plzeňský a Středočeský kraj).
 
Akce 4 Systémy na podporu mládeže
Akce 4.3 Vzdělávání a vytváření sítí mezi pracovníky s mládeží:
-         podpora tzv. podpůrných aktivit (ověřovací návštěva, hodnotící setkání, vytváření partnerství, atd.) oproti školicímu kurzu a semináři,
-         podpora méně zastoupených regionů** (tj. Karlovarský, Plzeňský a Středočeský kraj).
 
Akce 5 Podpora evropské spolupráce v oblasti mládeže
Akce 5.1 Setkání mladých lidí a činitelů odpovědných za mládežnickou politiku:
-         není stanovena specifická priorita.
 
Národní priority jsou součástí pracovního plánu České národní agentury Mládež, NIDM na rok 2010 a 2011, který byl projednán a schválen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Výše uvedené priority jsou platné pro projekty programu Mládež v akci, na které byla
poskytnuta finanční podpora EU od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2011.
 
__________
* Stanoveno na základě ukazatele míry nezaměstnanosti mladých lidí (15-24 let) podle EUROSTATU, průměr za roky 2004-2008.
** Stanoveno podle počtu přijatých projektů v jednotlivých krajích v programu Mládež v akci v ČR v roce 2009. 

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.