Stanovisko České asociace pedagogického výzkumu ke standardu kvality profese učitele

úterý 23. června 2009 ·

Ve stanovisku se mimo jiné uvádí: "Česká asociace pedagogického výzkumu (ČAPV) vítá aktivity MŠMT v oblasti tvorby profesního standardu učitele. Jeho plánované systémové zavedení vnímá jako jeden z prostředků zkvalitnění vzdělávacích procesů v českých školách."

Česká asociace pedagogického výzkumu (ČAPV) vítá aktivity MŠMT v oblasti tvorby profesního standardu učitele. Jeho plánované systémové zavedení vnímá jako jeden z prostředků zkvalitnění vzdělávacích procesů v českých školách.

Bedlivě sledujeme současnou diskuzi k profesnímu standardu učitele a nejsme mimo toto dění. Řada členů ČAPV je současně angažována v pracovní skupině ke standardu, značná část členstva působí na fakultách vzdělávající učitele a mají proto možnost se do diskuze zapojit buď v rámci těchto subjektů nebo i individuálně. A k tomu je vyzýváme.

V této fázi diskuze k tématu profesního standardu učitele předpokládáme velmi různorodé názory. Nedomníváme se proto, že by bylo možné a z hlediska odborné etiky vhodné, navíc bez přímého mandátu členské základny, vyjadřovat jakýsi „agregovaný" názor do diskuze ke standardům za celou asociaci.

V souvislosti se specifickým zaměřením naší asociace si závěrem dovolíme upozornit v obecné rovině jen na některá rizika při řešení tématu. Profesní standard je odborným tématem a řešení by se proto mělo opírat převážně o odborná stanoviska a výzkumný potenciál. Proces tvorby a zavádění profesních standardů, jak potvrzují i zahraniční zkušenosti, je dlouhodobým aktem a výsledky je nutno očekávat v dlouhodobém horizontu. Problematika profesního standardu je úzce vázána na další fenomény spojené s učitelem a učitelskou profesí (podpora práce učitele, přípravné i další vzdělávání, kariérní dráha učitelů atd.). Proto se domníváme, že je nutné tematiku profesních standardů řešit v návaznostech, koordinovaně a v komplexu.

Současné diskuzi přejeme úspěch a jsme v dalších fázích připraveni pomoci.

Za výbor ČAPV

Doc. PaedDr. Petr Urbánek, Dr.
předseda

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.