Petr Kolman: Svatba, rozvod, 24 hodin a jeden mýtus

čtvrtek 1. února 2007 ·

Otázka: Vítáme, že se v poradně na České škole věnujete nejenom zákoníku práce, ale i širšímu okruhu právních otázek. S pracovním právem nám konec konců mohou pomoci v odborech či nám odpoví zaměstnavatel (…) máme dotaz o kterém jsme vedly ostrou debatu s kolegyněmi z kabinetu. Existuje možnost do 24 hodin zrušit sňatek – tedy, že o to jen požádá nevěsta či ženich na matrice a nemusí s tím složitě chodit k soudu? (dotaz krácen)

Odpověď:

Tato „možnost“ se sice vyskytuje v jihoamerických telenovelách, a proto se patrně zakořenila v obecném právním povědomí, ale český právní řád (tedy zákon o rodině ani jiný zákon) ji  n e o b s a h u j e.

Pro zrušení každého - tedy i  sebekratšího – manželství  nutno postupovat dle ustanovení týkajících se rozvodu (především dle hlavy páté  zákona o rodině – z.č.94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů) a dále pak si je potřeba uvědomit, že příslušným k takovémuto právnímu kroku je jedině soud a nikoliv matrika.

Podtrženo a sečteno: Vstup do manželství si je potřeba řádně rozmyslet, žádná doba 24hodinového hájení v ČR neexistuje!Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.