Petr Kolman: Právní následky pomluvy „žertem“

pátek 13. října 2006 ·

Otázka: V poradně na ČŠ dne 30.10.2005 jste psali o pomluvách mezi učiteli, také jsem se s tímto setkala. Jedna kolegyně mě neustále pomlouvala, ale posléze, když jsem ji to vytkla a pohrozila občansko-právní žalobou, tak mi řekla, že to bylo myšleno z její strany nevážně a že z toho nemám nic dělat. Měla bych u soudu šanci?

Připomeňme si, fyzická osoba (přirozeně i učitel/ka) má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, občanské cti a lidské důstojnosti, jakož i soukromí, svého jména a projevů osobní povahy.

Podle § 13 občanského zákoníku platí: Fyzická osoba má právo se zejména domáhat, aby bylo upuštěno od neoprávněných zásahů do práva na ochranu její osobnosti, aby byly odstraněny následky těchto zásahů a aby jí bylo dáno přiměřené zadostiučinění. Pokud by se toto nejevilo postačujícím zadostiučinění a to zejména proto, že byla ve značné míře snížena důstojnost fyzické osoby nebo její vážnost ve společnosti, má fyzická osoba též právo na náhradu nemajetkové újmy v penězích. Jaká je výše zmíněné náhrady? Tu určí soud s přihlédnutím k závažnosti vzniklé újmy a k okolnostem, za nichž k porušení vašeho práva došlo.

V praxi je samozřejmě možné, jak je nota bene naznačeno v dotazu, že se někdo dotkne učitelovy občanské cti, ale posléze tvrdí – a to jak popravdě, tak či zdůvodu vyhnutí se právním následkům, že se „nactiutrhačského“ činu dopustil žertem (nevážně). Zde je dobré připomenout judikát Nejvyššího soudu ČR z roku 2004: V případě pochybností o charakteru posuzovaného jednání (t.j. zda bylo míněno vážně, nebo zda se jednalo pouze o žert) je s ohledem na požadavek právní jistoty třeba přičíst fakt této nejasnosti k tíži toho, kdo ji svým jednáním způsobil (nikoliv tedy k tíži toho, kdo si měl takovéto jednání vyložit z hlediska, zda bylo míněno vážně či nikoliv).[1]  V našem případě by to bylo přičteno k tíži takto „žertujícího učitele/lky“.

Podtrženo a sečteno: Pouhé prohlášení, že někdo někoho „pomlouval žertem“ není z právního hlediska relevantní. Nicméně stejně jako  v minulém případě z 30.10.2005  bych vám poradil, že před učiněním právních kroků by bylo vhodné konzultovat celou věc s advokátem a vylíčit mu detaily vašeho případu.

 [1]  Srov.  Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27. května 2004, sp. zn. 30 Cdo 1912/2003



Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.