Otázka: V jedné z minulých poraden jste psali o novém zákoníku práce. Na jaké odstupné bude mít učitel nárok, pokud bude propuštěn ze školy pro nadbytečnost? Odpovědˇ:
Dle ustanovení § 67 nového ZP bude od 1.1.2007 v účinnosti, že zaměstnanci (učiteli), u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Co jsou důvody dle zmíněného § 52 písm. a) až c) ?
Jsou to:
-
ruší-li se zaměstnavatel (v našem případě škola) nebo jeho část,
-
přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
-
vámi zmíněná n a d b y t e č n o s t - stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách
Dále pak zaměstnanci – učiteli, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů (připomeňme si že, dle § 52 písm. d) jimi jsou zdravotní důvody (např.: pracovní úraz, nemoc z povolání) : nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovně- lékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice), přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.
Do kdy Vám zaměstnavatel musí vyplatit toto odstupné? Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.
Dodejme, že dle § 68 nového ZP platí, že bude-li zaměstnanec po skončení pracovního poměru konat práci v pracovněprávním vztahu u dosavadního zaměstnavatele před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část.
Petr Kolman
0 komentářů:
Okomentovat