Petr Kolman: Je poslech rádia důvod pro propuštění učitele?

úterý 20. září 2005 ·

Otázka: Vážení pracovníci poradny, mám následující problém, pracuji jako učitel ZŠ, rád při psaní příprav (a dalších dokumentů) na školním PC poslouchám do sluchátek rádio přes internet. Ředitelka mi tuto "činnost" ovšem vyčetla, že toto na školské pracoviště nepatří. Zdá se mi to absurdní, má na toto právo? Může toto být důvodem pro propuštění z práce – tedy ze školy?

Odpověď:

Dle ustanovení § 73 zákoníku práce platí, zaměstnanci jsou povinni zejména pracovat svědomitě a řádně podle svých sil, znalostí a schopností, plnit pokyny nadřízených vydané v souladu s právními předpisy a dodržovat zásady spolupráce s ostatními zaměstnanci. Dále pak dle zákona musí plně využívat pracovní doby a výrobních prostředků k vykonávání svěřených prací, plnit kvalitně, hospodárně a včas pracovní úkoly.

Tedy vaše jednání může částečně ohrozit zásadu spolupráce mezi zaměstnanci, jelikož pokud máte sluchátka na uších, tak nemůžete např. slyšet žádosti kolegů o spolupráci. Taktéž je otázkou, zda zmíněným poslechem internetových rozhlasových stanic nerozptylujete nadstandardně svou pozornost a tudíž neplníte zákonný požadavek na plné využití pracovní doby.

Musíme také zdůraznit, že techniku zaměstnavatele (tedy i zmíněný PC) možno dle platných pracovně-právních předpisů používat jen pro pracovní účely, a tím vaše připojení k rádiu přes internet není. Z čehož jasně plyne, že požadavek ředitelky, abyste nezneužíval zařízení zaměstnavatele je z právního hlediska oprávněný.

Výše zmíněné jednání ovšem nemožno kvalifikovat jako důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru ve smyslu § 53 a násl. Zákoníku práce.

Rozborem stávající legislativy a relevantní judikatury dojdeme k závěru, že vaše výše popsané konání je s největší mírou pravděpodobnosti možné podřadit pod tzv. „méně závažné porušení pracovní kázně“ .

Podmínkou výpovědi dle § 46 odst.1 písm. f) zákoníku práce je, aby k porušování docházelo soustavně (alespoň třikrát) a zaměstnanec byl zároveň na možnost výpovědi písemně upozorněn. Dodejme, že toto upozornění v souvislosti s porušením pracovní musí být učiněno v posledních šesti měsících před dáním výpovědi ze strany zaměstnavatele.

V dotazu píšete: Ředitelka mi tuto "činnost" ovšem vyčetla - z právního hlediska by tato skutečnost měla význam pouze pokud by tak učinila písemně, tudíž ústní „vynadání“ mezi dveřmi není splněním požadované oznamovací povinnosti dle zákoníku práce.



Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.