Pod vedením ministryně informatiky Dany Bérové se delegace České republiky zítra v Londýně zúčastní diskuse nad novou strategií Evropské unie pro oblast informační společnosti „i2010 – Evropská informační společnost pro růst a zaměstnanost“, zveřejněnou Evropskou komisí 1. června 2005.
Strategie je pokračováním takzvaného lisabonského procesu, kterým se v roce 2000 členské státy Evropské unie zavázaly k řadě reforem s cílem učinit z Evropské unie do roku 2010 „nejdynamičtější a nejkonkurenceschopnější ekonomiku založenou na znalostech“.
Informační a komunikační technologie (ICT) významně přispívají k hospodářskému růstu a zaměstnanosti. Na růstu HDP se v Evropské unii podílejí ze čtvrtiny a na růstu produktivity 40 procenty. Evropská komise proto v dokumentu navrhuje:
- dokončit jednotný vnitřní trh pro oblast informační společnosti a médií,
- posílit inovace a investice do výzkumu ICT,
- zajistit širokou přístupnost služeb informační společnosti.
U příležitosti konání zítřejší konference nechala Velká Británie jako předsedající země Evropské unie závěry iniciativy i2010 rozpracovat. K dispozici je tak zpráva „i2010 – odpověď na výzvu“ (i2010 – responding to the challenge), jejíž autoři hledají způsob, jak se v Evropské unii vyrovnat s poklesem produktivity a trvale vysokou nezaměstnaností. Klíčem k růstu produktivity, jak vyplývá ze srovnání Evropské unie se Spojenými státy americkými, je podle autorů zprávy míra využívání ICT.
Na základě tohoto zjištění doporučuje britská studie zaměřit reformu na podporu efektivního využívání ICT, a to mimo jiné:
- flexibilitou podnikatelského prostředí a trhu práce,
- přizpůsobením regulace trhu elektronických komunikací rychlému rozvoji ICT,
- překonáním nerovností přístupu k ICT vhodnou politikou státu i iniciativou soukromého sektoru.
Česká republika si přitom v rozvoji ICT nevede špatně, jak potvrzuje aktualizovaná zpráva týdeníku The Economist, publikovaná rovněž u příležitosti konference i2010. Objem trhu ICT u nás v loňském roce činil 6,8 miliard EUR, Česká republika tak předstihla Irsko, kde objem trhu ICT dosáhl 6,2 miliard EUR. Tento růst je podle Economistu dán mimo jiné vhodnou politikou státu v oblasti elektronického obchodu, například zřizováním elektronických tržišť. Velké pokroky zaznamenal The Economist v oblasti e-Governmentu (online služby veřejné správy) a telekomunikací. Zpráva hodnotí 65 států z hlediska jejich schopnosti prosazovat a podporovat elektronický obchod a služby ICT. Česká republika obsadila v celkovém hodnocení 29. pozici, v regionu střední a východní Evropy se umístila na 3. místě za Estonskem a Slovinskem.
Vedle zástupců Ministerstva informatiky se za Českou republiku konference i2010 zúčastní zástupci Úřadu vlády, Českého telekomunikačního úřadu a Ministerstva kultury. O závěrech konference budeme informovat. Všechny zmíněné dokumenty jsou ke stažení na stránkách konference i2010.
press
0 komentářů:
Okomentovat