Kromě recenzí novinek mezi vzdělávacím softwarem bychom na České škole rádi upozorňovali také na tituly, které ač skoro zapomenuty, stále mají co nabídnout. Jedním z nich je určitě CD-ROM Česká knihovna 1.0, který obsahuje 100 kompletních knih české klasiky od legend a kronik po Jaroslava Seiferta s výkladovým slovníkem. V netradičním, ale praktickém formátu PDF a za 49 korun…
Výukové tituly na CD-ROM mohou mít nejrůznější podobu. Jsou mezi nimi jednoduché mixy textů, obrázků a zvuků s různě velkou interaktivitou, jsou tu i propracované 3D „adventury“ a na opačném pólu nabídky nalezneme i vysloveně strohé „textovky“.
K těm posledním patří CD-ROM Česká knihovna 1.0, vydaný v roce 2000 pražským nakladatelstvím Otakar II. Obsahuje přes sto kompletních knih s více než 15 000 stranami textu. Výbor české klasiky od nejstarších legend a kronik po poezii Jaroslava Seiferta doplňují medailonky jednotlivých autorů v rozsahu středoškolského učiva a výkladový slovník nejčastějších literárních termínů, hlavních literárních směrů, literárních skupin a historických období v rozsahu pěti set stran, který sestavil Otakar Chaloupka.
Nezáleží, jaký máte počítač
Zvolený formát uložení Adobe PDF, který je již standardem pro spolehlivou distribuci elektronických dokumentů, má jednu významnou výhodu - je multiplatformní, takže na rozdíl od řady jiných titulů můžeme Českou knihovnu používat bez problémů nejen na PC s libovolným operačním systémem Microsoft Windows nebo s Linuxem, ale také na počítačích Apple s operačními systémy MacOS a dalších. Na CD-ROMu jsou „přibaleny“ prolížeče Adobe Acrobat Reader verze 4.05 ve verzích pro MS Windows i MacOS z konce roku 2000. (Na stránkách Adobe jsou ke stažení i verze Acrobat Reader pro PDA s Palm OS, Pocket PC, Symbian OS, ale i pro serverové IBM AIX, HP-UX, Sun Solaris nebo dnes už historický OS/2.)
Celkově je na CD-ROMu zaplněno necelých 45 MB, soubory PDF pak zabírají necelých 33 MB. Česká knihovna je tedy velmi úsporná a je možné ji provozovat i v IKI Indoše, kde se snad vejde i na přeplněné servery s malou kapacitou pevného disku.
Formát PDF nabízí celou řadu možností práce s textem, i když primární je bezchybná a bezpečná distribuce s možností výstupu na tiskárnu a monitor. V případě recenzovaného titulu Česká knihovna 1.0 jsou například úspěšně využity hypertextové odkazy ve výkladovém slovníku, bohužel je ale zablokováno vykopírovávání části textu přes schránku a není využit plugin pro fulltextové vyhledávání (Amos Software TextSpy). Nemožnost kopírování částí textů považuji za základní nedostatek, který nemá při práci s dnes již autorským zákonem nechráněnými autorskými texty opodstatnění.
Chybou je i absence obsahů jednotlivých knih i obsahu cédéčka samotného. Postrádal jsem také údaje o zdroji digitalizovaných textů, především z jakého knižního vydání vycházejí. I tak je škoda, že se připravovaný díl Česká knihovna 2.0 s další stovkou dalších textů už nerealizoval.
Osud řady multimediálních titulů na našem malém trhu, především od menších nakladatelů, končí jako v případě knižních titulů v nabídce Levné knihy KMa, kde je nyní CD-ROM Česká knihovna 1.0 v prodeji za pouhých 49 Kč. (Konkurenční on-line obchod POPROM - Svět zábavy ho nabízí za trojnásobek, tedy za 149 Kč.)
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat