redakce: Školským odborům bylo dáno za pravdu

středa 30. června 1999 ·

Společný výbor Mezinárodní organizace práce a UNESCO projednal stížnost Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Společný výbor Mezinárodní organizace práce a UNESCO projednal stížnost Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS PŠ) proti navýšení pracovních hodin učitelům a pedagogickým pracovníkům. Předseda ČMOS PŠ J. Rössler připomněl, že nařízení vlády, které nabylo účinnost od 1. září 1997 zvýšilo rozsah vyučovací doby pro většinu učitelů o jednu až dvě hodiny týdně. O dvě hodiny týdně byl zvýšen počet vyučovacích hodin i pro ředitele mateřských škol a téměř pro všechny zástupce ředitele. Došlo ke zvýšení vyučovacích hodin bez odpovídajícího snížení jiných povinností a tím ve skutečnosti došlo k rozšíření pracovní doby, zdůraznil Rössler a dodal, že to bylo také důvodem podání stížnosti k Ústavnímu soudu, který ji odmítl. Následně byla stížnost postoupena společnému výboru Mezinárodní organizace práce a UNESCO pro aplikaci Doporučení o postavení učitele. Doporučení jasně stanoví, že počet pracovních hodin, požadovaný po učitelích, za den a za týden by měl být stanoven po konzultaci s organizacemi učitelů, uvedl předseda ČMOS PŠ. Výbor vyslovil politování nad tím, že důkazy, předložené školskými odbory dokazují, že vláda neplní klíčová ustanovení Doporučení a vyzývá vládu, aby zajistila účast zástupců učitelů při tom, jak budou zodpovědní úředníci rozvrhovat vyučovací povinnosti. Zároveň vládu požádal, aby zkoumala prostředky vedoucí k úplnému konzultování s ČMOS PŠ při provádění nového uspořádání pracovní doby v souladu s Doporučením o postavení učitelů. Rössler upozornil, že existuje politická vůle současné vlády a ministra školství E. Zemana napravit chybu vlády minulé a ministrů Gruši a Sokola a od 1. září 1999 zrušit navýšení rozsahu vyučovacích povinností a vrátit do stavu před 1. září 1997.

Haló noviny 2.4.1999

redakce

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.