Většina dětí by selhala při poskytnutí první pomoci

pondělí 11. prosince 2017 ·

Co když se kamarád těžce zraní a silně krvácí? Většina českých dětí by maximálně zvládla zavolat záchrannou službu. V situacích, kdy o životě a smrti raněného rozhodují minuty, by si nevěděly vůbec rady. Ještě horší jsou jejich znalosti o evakuaci, například při požáru či povodni. Vyplynulo to z testů České školní inspekce mezi žáky pátých až devátých tříd a víceletých gymnázií. Branná výchova, v níž byly tyto otázky probírány, zmizela ze škol již v roce 1991. Inspektoři proto zvažují revizi vzdělávacích programů. Reportáž přinášejí Lidové noviny.V testech první pomoci činila průměrná úspěšnost 54 procent. A pouze dvě pětiny by do příjezdu záchranky zvládly něco víc než „jen“ zavolat.

Nejhůř dopadli žáci v otázkách týkajících se obrany státu. Telefon na policii a hasiče sice zvládlo správně vyplnit až 98 procent deváťáků, když ale měli označit všechny správné možnosti, co si s sebou vzít z bytu při evakuaci – například kvůli požáru či povodni – uspěla jen tři procenta z nich. Často totiž vybírali odpovědi, že by ještě před opuštěním bytu „vypnuli ledničku a mrazničku“.

„Negativním zjištěním je především fakt, že podprůměrných výsledků dosáhli žáci v tématech, která pro ně jsou nebo mohou být reálnými životními riziky,“ říká ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Test v oblasti chování v rizikových situacích řešilo celkem 5851 deváťáků ze základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií v celkem 197 školách. Odpovědět museli na 63 otázek zahrnutých do 35 úloh. Otázky se zaměřovaly na ochranu člověka za běžných rizik a mimořádných událostí, ochranu zdraví, přípravu k obraně státu nebo bezpečnost v dopravě.

Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
11. prosince 2017 v 12:21  

nejsme v roce 1991,proberte se,já ač starý pionýr,svazarmovec,žák s brannou výchovou,školéním v autoškole a na vojně,bych dnes raněnému poskytl prvn-í pomoc pouze mobilním telefonem,že bych zavolal rychlou,je jiná doba a časy kdy jsem kšandama zastavoval krvácecení či vytahoval lidi z nabouraného auta jsou pryč,kdo by dnes riskoval nákazu hiv nebo místo vděku že jste někoho vytáhli tak soudní žalobu za neprofesionální zacházení?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.