Pokusné ověřování: Vliv zážitkové pedagogiky na výuku společenskovědních předmětů

neděle 4. června 2017 ·

Ministerstvo školství vyhlásilo „ Pokusné ověřování: Vzdělávací programy paměťových institucí do škol “, jehož cílem je ověřit vliv zážitkové pedagogiky na zvýšení kvality výuky společenskovědních předmětů na základních školách. V průběhu školního roku 2017/2018 se budou moci žáci vybraných základních škol zúčastnit vzdělávacích programů paměťových institucí. V případě, že pokusné ověřování prokáže pozitivní výsledky, které se projeví ve zlepšené kvalitě vzdělávání žáků, budou tyto formy vzdělávání zapracovány do Rámcového vzdělávacího programu.


Paměťové instituce umožňují velmi jednoduše realizovat výuku také v tzv. průřezových tématech a výuku v širších souvislostech – např. umožňují propojení dějepisu a fyziky (např. průmyslová revoluce a princip práce parního stroje) či dějepisu a biologie (např. osobnost G. J. Mendela a základní zákony dědičnosti).

Možností neformálního vzdělávání v paměťových institucích dnes využívá řada škol a pedagogů, nikoli však plošně všechny školy.

Pokusné ověřování má za cíl zjistit využívání vzdělávacích programů muzeí a památníků (zážitkové pedagogiky a oživené historie) pro zlepšení výuky žáků základních škol (1. i 2. stupně). Vychází jak z doporučení mezinárodních organizací (OECD, UNESCO apod.), tak i z již relativně zavedené praxe paměťových institucí, které pomocí zážitkové pedagogiky a oživené historie žákům a studentům již dnes přibližují různá historická období prostřednictvím vzdělávacích programů.

Koordinací pokusného ověřování bylo pověřeno Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK), resortní pedagogické muzeum a pedagogická knihovna MŠMT. NPMK v současné době oslovuje školy, které Česká školní inspekce vybrala pro tuto fázi pokusného ověřování ze všech krajů České republiky. Účastníkům budou hrazeny veškeré náklady spojené s návštěvou konkrétní paměťové instituce, tj. budou pokrývat jednak cestovné, jednak náklady spojené se vstupem a vzdělávacím kurzem v místě takto vybraném.


Další informace naleznete zde

1 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
4. června 2017 v 10:53  

A budou se ty náklady hradit školám i v budoucnu, až to budou mít školy díky zařazení do RVP povinné? Nebo bude stejně jako dnes, kdy si děcka z vesnických škol musí každý výjezd za hranice všedních dnů (divadlo, kino, muzeum, hrad, zámek, exkurze atd.) draze zaplatit? Děcka z měst mají většinu z těchto věcí za rohem nebo poblíž, většinou tam dojdou pěšky nebo dojedou městskou dopravou, nezameškají tolik hodin ve škole a ještě dostanou od magistrátů tučné příspěvky na pobyty v přírodě.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.