Takhle dělili lidi esesáci, odmítl náměstek počítat liberecké Romy

středa 8. března 2017 ·

Odporné a nebezpečné. Taková slova použil liberecký náměstek primátora Ivan Langr ze Změny na adresu Úřadu vlády. Ten požaduje po městech zprávu o počtech příslušníků romské menšiny v regionu. Radní zprávu neodešlou, náměstek mluví o praktikách příslušníků nacistických jednotek SS. Informuje server iDNES.cz.

Ivan Langr (liberec.cz)

Radnice má zprávu sestavit podle metodiky, v níž vládní úředníci sociálním pracovníkům, úředníkům v obcích i ředitelům škol a učitelům radí, aby příslušníky romského etnika identifikovali na základě skutečných či domnělých antropologických, kulturních nebo sociálních znaků.

„Vládní úředníci nás nabádají, abychom si určili vlastní soubor jakýchsi viditelných poznávacích znaků, podle kterých pak máme v terénu nebo na základních školách určovat, kdo je a kdo není Rom, a výsledky posílat do oficiálních statistik. Z toho mě mrazí,“ vysvětlil náměstek.

V souvislosti s tím si vzpomněl na starý válečný sovětský film, kde příslušník německých jednotek SS postupoval podél zástupu zajatců a zkoumáním tváře a tvaru nosu určoval, kdo je židovského původu a kdo nikoli. „Jak se od toho liší antropologické pozorování Romů? Patrně vůbec nijak, je to fakticky totéž,“ říká Langr.


Celý text naleznete zde

6 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
8. března 2017 19:43  

Kvalifikovaný odhad? To přece známe.

Ygrain řekl(a)...
8. března 2017 19:59  

Hele, to mi zní nějak povědomě.

Pane Komárku, neříkal jste, že se poptáte nějakých romských aktivistů, jak se k tomuto nálepkování stavějí?

Michal Komárek řekl(a)...
8. března 2017 20:00  

Děkuji za připomenutí, Ygrain! Hezký večer!

Radomír Palát řekl(a)...
8. března 2017 20:33  

Ve jménu jakého vyššího principu společensky-prospěšného se příště bude kvalifikovaným odhadem sčítat co?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
8. března 2017 21:17  

Z jakého Uhlu se na to ještě podíváme?

Jana Karvaiová řekl(a)...
9. března 2017 12:31  

Pane Sotoláři, nominuji vás do dalšího kola Výrok Týdne!Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.