Ministerstvo školství posílí zajištění míst pro děti v mateřských školách

čtvrtek 14. ledna 2016 ·

Novela školského zákona, kterou dnes projedná Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu, obsahuje kromě dalších změn i zavedení nároku na přednostní přijetí dítěte do mateřské školy nejen pro děti, pro které je předškolní vzdělávání povinné, ale rovněž i pro děti, které před začátkem školního roku 2017/2018 dosáhnou věku 4 let a od školního roku 2018/2019 i pro i pro děti starší 3 let. Cílem je vytvoření jistoty pro rodiče, že jejich děti budou přijaty do předškolního vzdělávání. Toto opatření by mělo výrazně napomoci skloubení rodinného a profesního života a je v souladu se zásadami společného vzdělávání.


Zásadním novým prvkem je uložení povinnosti řediteli mateřské školy přednostně přijmout dítě v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Toto opatření zakotvuje právo na umístění dítěte v předškolním vzdělávání. MŠMT vítá zájem České ženské lobby i dalších organizací o tuto problematiku. V rámci projednávání návrhu ve výboru PSP bude předložen pozměňovací návrh zpravodaje sněmovního tisku, který upřesňuje, že je povinností obce zajistit podmínky pro předškolní vzdělávání čtyřletých dětí od roku 2017 a tříletých dětí od roku 2018 v mateřské škole.

MŠMT zpracovalo kvalifikovaný odhad potřebných kapacit mateřských škol, a to až do členění na úrovni okresů. Z výpočtu vyplývá, že odhadovaná populace dětí ve věku 3–5 let bude v roce 2017 skoro o 30 tis. dětí (cca o 8 %) slabší než v roce 2014. K počtu dětí ve věku 3-5 let byly přičteny i děti, které jsou starší pěti let a mají odklad nástupu povinné školní docházky. Z porovnání celkového počtu deklarovaných kapacit mateřských škol k 1. září 2015 s očekávanými počty dětí docházejících do mateřských škol vyplývá, že v drtivé většině okresů České republiky budou kapacity mateřských škol v následujících letech dostačující pro docházku dětí ve věku tří let až do věku zahájení povinné školní docházky. MŠMT zároveň plánuje podporu zvyšování kapacit v předškolním vzdělávání i podporu zvyšování kvality vzdělávání v mateřských školách. „Podporujeme návrh MŠMT na zavedení přednostního přijímání čtyřletých a tříletých dětí do mateřských škol ve spádovém obvodu obcí a jsme připraveni podílet se za finančního přispění státu na zvyšování kapacit v předškolním vzdělávání i na dalších aktivitách, které zlepší kvalitu mateřských škol a jejich dostupnost“, uvedl předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Cílem MŠMT je podpora a organizace předškolního vzdělávání tak, aby to byl systém srozumitelný a předvídatelný nejen pro obce a mateřské školy, ale i pro rodiče. Předškolní vzdělávání umožňuje efektivně rozvíjet kompetence potřebné pro život a můžeme tak předcházet školnímu neúspěchu u dětí, které nemají zajištěny podmínky kvalitního domácího zázemí. V mateřské škole dítě získává sociální dovednosti, osobnostně se rozvíjí, získává různorodé podněty, učí se fungovat v kolektivu a budovat vztahy. V neposlední řadě dochází ke včasné diagnostice a případné péči o děti se speciálními potřebami.

1 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
15. ledna 2016 v 8:20  

Moc nechapu, pred kym budou mit ty 3- a 4-lete deti prednost, kdyz ty petilete to maji povinne... Pred detmi s odkladem skolni dochazky?
Pokud jde ministerstvu o tu spadovost (tj. o prednostni prijeti mistnich deti) melo by to formulovat asi jinak.

Ale mantra o "souladu se zasadami spolecneho vzdelavani" je kouzelna. Takove "posileni svetoveho miru" nove doby.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.