Otevřený dopis Naštvaných matek ministryni školství proti násilné inkluzi

středa 7. října 2015 ·

"Naslouchejte hlasům rodičů, kteří sami nejlépe vědí, co je pro jejich děti nejlepší. Dejte jim možnost volby. Ti rodiče, kteří jsou schopni maximálně podpořit své handicapované dítě, nechť využijí veškeré výhody rovného vzdělávání. Ti, kteří si na maximální podporu dítěte v běžné škole z různých důvodů netroufají, nechť mohou dále využívat sítě praktických (zvláštních) škol. Nerušme, co je prověřené a co nám Evropa závidí."


Vážená paní ministryně školství,

ostře protestujeme proti násilné inkluzi žáků, ať už se bude dít jakoukoliv formou. Jsme přesvědčeni, že inkluze velmi nepříjemným způsobem postihne především slabší žáky, kteří budou každý den konfrontováni s nepříjemným pocitem, že průměrným žákům nestačí. Nesouhlasíme s postojem ministerstva školství, která se pod ideovým vedením EU snaží páchat dobro za každou cenu – i proti zájmům těch, kteří se nemohou bránit a kterým je to dobro určeno.

Na konferenci Rovné podmínky ve vzdělávání 20. září 2011 v Praze byla tato tzv. inkluze opakovaně zdůrazňována jako jedna z priorit MŠMT. A cíl zrušit praktické (dříve zvláštní) školy zde byl zcela jasně vysloven. Podle některých oficiálních vyjádření už nejpozději od roku 2017/2018 nebudou smět praktické školy přijímat žáky. Přestože tvrdíte, že ZŠ praktické se rušit nebudou, my se nucené inkluze velmi obáváme.

Představa, že problém nestíhajících dětí vyřeší armáda asistentů, nám nepřijde reálná. Asistent, který nemusí mít speciální školu, kterému postačí jen SŠ a kurz, by měl zvládnout práci speciálních pedagogů? Kde na asistenty školství vezme peníze? Co si s dětmi počne již tak přetížená učitelka? Co to udělá s kvalitou výuky, když se bude učitel stále zastavovat u těchto žáků? Tímto přístupem v budoucnosti segregujete děti chudších rodičů, které nemají možnost uniknout do soukromého vzdělávání, a neúměrně zatížíte rozpočty rodin, kterým záleží na tom, aby se jejich dítě něco naučilo.

Navíc, násilná inkluze je neštěstím především pro žáky, kteří jsou dnes v praktických školách spokojeni. Na normální škole by každodenně zápolili s neúspěchem a s frustrací z toho vyplývající. Jejich vztah ke vzdělání by se logicky poškodil. A to ani nechceme pomyslet na hrozbu šikany, protože tou jsou ohrožené především slabší a do průměru nezapadající děti.

Zvažte ještě své priority a zastavte projekt rušení praktických (zvláštních) škol. Naslouchejte hlasům rodičů, kteří sami nejlépe vědí, co je pro jejich děti nejlepší. Dejte jim možnost volby. Ti rodiče, kteří jsou schopni maximálně podpořit své handicapované dítě, nechť využijí veškeré výhody rovného vzdělávání. Ti, kteří si na maximální podporu dítěte v běžné škole z různých důvodů netroufají, nechť mohou dále využívat sítě praktických (zvláštních) škol. Nerušme, co je prověřené a co nám Evropa závidí.

Za hnutí Naštvané matky

Eva Hrindová

Odkazy:


7 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
7. října 2015 v 14:19  

Tento otevřený dopis lze podepsat jako petici:
http://www.petice24.com/oteveny_dopis_ministryni_kolstvi_proti_nasilne_inkluzi

tyrjir řekl(a)...
7. října 2015 v 14:45  

#13 2015-10-06 18:20
Dobrý den, jsem matka tří dětí. Dvě starší studují úspěšně vysokou školu a nejmladší dcera má mentální retardaci a navštěvuje devátou třídu praktické školy ve Zlíně. Dceru jsem přihlásila do první třídy normální základní školy.V žádném případě jsem ji nechtěla dát na praktickou.Vyhledala jsem si malou školu na vesnici. Vydrželi jsme dva roky. Učitelé se snažili, maximálně se dceři věnovali, ale teď s odstupem času vidím, že to byla velká chyba. Dcera trpěla v kolektivu a přibrzdilo ji to v jejím vývoji a prvním seznámením se školu.Učební tempo bylo pro ni naprosto neadekvátní.

V nynější škole jsem naprosto spokojena, má dcera má kamarády, zažije úspěch, výuka je velmi pestrá, respektuje náročnost, jež jsou tyto děti schopny akceptovat a učí se věcem,které jsou pro normální děti samozřejmostí.

Moc děkuji profesionálům, jež se o naše děti starají, vědí jak na ně a umí je motivovat k jejich maximálnímu výkonu jejich možností. Jejich trpělivost a obětavost nemá mezí. Věnují se dětem i ve svém volném čase, učí je sportovat, poznávat přírodu a život. Prosím neničte ten skvělý systém, který funguje.

Viz http://www.petice24.com/forum/144698

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
7. října 2015 v 17:12  

Paní tyrjir , Váš dopis úplně přesně vystihuje, o co tu kráčí. Jenže je vidět, že to nikdo, kdo je napojen na penězovody nechce slyšet. Tady jde o boj nevinných dětí a jejich rodičů proti lidem, kteří se neštítí ničeho, když cítí balík peněz. Vědí dobře, že nebudou potrestání, jako za podvod s INDOŠEM. Tehdy se nakoupily vyřazené zastaralé počítače z Francie a prodali se školám za nehoráznou cenu i s jakousi údržbou.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Jenže právě vy, rodiče postižených dětí teď máte slovo. Prosím Vás, nenechte si ho vzít!!! INKLUZE je BLÁBOL. Na konci budou jenom poražení. Rozbité speciální školství, nešťastné základky a zdeptané postižené děti! A někomu se pěkně ztuční konta.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
7. října 2015 v 18:18  

"Tehdy se nakoupily vyřazené zastaralé počítače z Francie a prodali se školám za nehoráznou cenu i s jakousi údržbou. "


A na to jste přišel sám?

Unknown řekl(a)...
7. října 2015 v 18:33  

Maminkám mentálně postižených dětí rozumím.
Mnoho let jsem pracovala ve Sdružení pro pomoc mentálně postiženým a vím, jak rodičům pomáhaly tehdy zvláštní a pomocné školy zvládat nelehký úkol pečovat o postižené dítě.
Vůbec si nedovedu představit, že by tyto školy byly zrušeny a děti s mentálním postižením by se musely potýkat s učivem určeným pro průměrné a talentovné žáky v běžných školách pod vedením učitelů, kteří nevědí nic nebo skoro nic o specifice jejich vnímání, myšlení a učení. Navíc by byly byly denně konfrontovány se žáky, kteří je budou považovat v lepším případě za blbečky.
Pokud se tato školy zruší, velmi brzy se přijde na to, jak byly potřebné a budou se těžko a za drahé peníze znovu budovat.

Nicka Pytlik řekl(a)...
7. října 2015 v 22:32  

za drahé peníze znovu

Peníze koho? Zkusím si tipnout... Takže státu plus nějaké fondy?
A o to tady přece jde především! Standardní pijavice přisáté na eráru..

tyrjir řekl(a)...
8. října 2015 v 0:37  

Dopis Naštvaných matek (i otců)
byl daný na server Petice24.com, aby ho mohl jako petici pro paní ministryni podepsat úplně každý, kdo s ním souhlasí. Za cca dva dny je tam víc než 1200 podpisů. Výše jsem ocitoval tam zveřejněný komentář jedné z naštvaných matek.

Petice a komentáře viz Petice Otevřený dopis ministryni školství proti násilné inkluzi

Dále viz "Naštvané matky jsou pro každého, kdo se umí naštvat stejně jako matka, když je její dítě vystaveno nebezpečí. Cítíme, jak jsou stále více ohrožována přirozená lidská práva a svoboda."
Jsme matky, jsme otcové, budoucnost nám není lhostejná - jsme nazlobení a nevzdáme se bez "boje"!


Jiří Týř

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.