Karel Klatovský: 10 důvodů pro nasazení Windows 10 do škol

čtvrtek 13. srpna 2015 ·

Dne 29. července 2015 byl uveden operační systém Windows 10, který je pro všechny zákazníky s operačním systémem Windows 7 a Windows 8/8.1 (vyjma edic Enterprise) ve formě upgrade dostupný zcela zdarma. A protože s novým operačním systémem přichází mnoho nových funkcí, které mohou učitelé a studenti ve svých školách využívat, připravil jsem pro vás následující přehled 10 novinek, které jsou pro školský segment nejvíce využitelné.


1. Jednotné přihlašování

Asi nikdo z nás nemá rád přihlašovací jména a hesla a jejich neustálé zadávání. Tím spíše, pokud těch uživatelských účtů je více, uživatel si tak musí pamatovat jejich podobu a příslušná hesla, což často vede k zadávání stejných hesel nebo hesel snadných k uhodnutí. Windows 10 v této oblasti přichází s několika zásadními vylepšením. Tím prvním je fakt, že je nově možné se přihlašovat do systému Windows 10 pomocí účtu Office 365 (Azure Active Directory), což je služba, která je dostupná pro školy zcela zdarma a nabízí komplexní emailové, intranetové a komunikační prostředí. A tak všichni učitelé a studenti stovek škol, které Office 365 na svých školách využívají, se nově mohou ve Windows 10 s takovýmto účtem do systému přihlásit.Další významnou změnou je také přidaná možnost se přihlásit s tímto Office 365 účtem do katalogu aplikací Windows Store, který v současné chvíli nabízí stovky tisíc aplikací pro využití nejen ve školství. Učitel se tak s jedním jediným účtem přihlásí do počítače, katalogu aplikací, emailové schránky, intranetového portálu, úložiště OneDrive, komunikátoru Skype pro firmy (dříve Lync) nebo kancelářské sady Office Online.

2. Katalog aplikací Windows Store

S touto funkcí se učitelé mohli setkat poprvé v systému Windows 8 a za tu dobu si velice rychle zvykli na to, že Windows Store je tím pravým místem pro snadné a rychlé stahování vzdělávacích programů. V kategorii Vzdělávání se nachází mnoho zajímavých aplikací, které je možné ve většině případů zdarma využívat, ty kvalitnější pak za malý poplatek popř. zakoupit. Nicméně katalog Windows Store jako takový prošel sám velkou změnou. Filtrování, přehled aplikací, přehled jednotlivých kategorií i samotné stahování a aktualizace prošly změnami, které opět udělají práci s Windows Store pohodlnější a efektivnější.3. Licencování a distribuce aplikací

V dřívější verzi systému Windows nákup aplikací z Windows Store probíhal za pomocí účtu Microsoft. Ten ale primárně patří fyzickým osobám a školy tak neměly možnost, jak efektivně hromadně nakupovat a distribuovat zakoupené aplikace z Windows Store. Do příchodu Windows 10 se uživatelé pohybovali ve třech různých obchodech – pro Windows 8.1, pro Windows Phone a pro Xbox. S nástupem Windows 10 však došlo ke sloučení těchto tří různých míst do jednoho centrálního, což je velkým přínosem nejen pro koncové uživatele, ale i pro vývojáře. Dá se tak očekávat, že ve Windows Store nalezneme brzy plno dalších nových a zajímavých vzdělávacích aplikací.4. Podpora práce na více typech zařízení

V dnešních školách se v mnoha případech můžete setkat s konvertibilním zařízením, které může sloužit jako tablet i jako klasický notebook, protože má oddělitelnou klávesnici. Jenže v každém z těchto způsobu práce je potřeba trochu jiné ovládání. Zatímco bez klávesnice a myši, tj. v režimu tablet, je potřeba dotykové ovládání a s tím spjaté uzpůsobené prostředí sytému. Naopak, při připojení klávesnice a myši naopak jiné. A to je přesně to, co systém Windows nově bude nabízet a to v podobě funkce Continuum. Ta automaticky rozpozná připojení nebo odpojení klávesnice a dle toho okamžitě upraví pracovní prostředí systému.


5. Telefon jako počítač

Již v dnešní době se můžeme v některých případech setkat se situací, že telefon v naší kapse je stejně výkonný jako naše počítače před několika lety. Full HD rozlišení displeje, Wi-Fi, USB rozhraní, čtyřjádrové procesory – to vše a mnohem více umí dnešní telefony nabídnout. Jedná se tak víceméně o velice kompaktní počítač. A to je právě to, co budou brzy umět Windows 10 na vybraných telefonech využít. Jakmile budete mít vybraný telefon se systémem Windows 10, po připojení USB klávesnice a myši a obrazovky se z něj stane plnohodnotný počítač, na kterém budete moci řešit emaily, prohlížet internet, vytvářet prezentace a dělat mnoho dalších aktivit, které jste na svém počítači zvyklí provádět.6. Moderní aplikace Office

O tom, že součástí Windows 10 je i přepracovaný Windows Store, si můžete přečíst o pár odstavců výše. Do tohoto katalogu jsou nově přidány i aplikace Word Mobile, Excel Mobile a PowerPoint Mobile, což jsou mobilní verze známých Office aplikací, které jsou uzpůsobené pro dotykové ovládání. V nich můžete vaše dokumenty, prezentace a tabulky snadno a rychle otevírat a prezentovat pomocí dotykového ovládání. A pokud má vaše škola Office 365 společně s licencování EES/OVS-ES, můžete tyto aplikace zdarma využívat i pro samotnou tvorbu materiálů.


7. Bezpečnost na prvním místě

O bezpečnosti dat toho bylo napsáno již mnoho. Ve Windows 10 naleznete vše důležité, co z pohledu bezpečnosti bylo dostupné již v předchozích verzích a mnoho funkcí nových. BitLocker pro šifrování dat na pevném disku, BitLocker to Go pro šifrování USB disků, SecureBoot pro ochranu počítače při spouštění atd. Nově pak zde najdete např. přihlašování pomocí funkce Windows Hello, kdy jako přihlašovací údaje slouží váš digitální otisk obličeje. To je oproti stávajícím řešením veliký bezpečnostní posun, protože se takové přihlašování nedá obejít vytištěnou fotkou apod. Navíc Windows Hello pak přináší benefit toho, že si nemusíte pamatovat žádná hesla.

8. Snadné nasazení či upgrade

Pro nasazení Windows 10 můžete využívat stejné nástroje, jako jste byli zvyklí používat pro nasazení předchozích verzí operačního systému Windows. Pro všechny uživatele operačního systému Windows 7 a Windows 8/8.1 (vyjma edice Enterprise) je upgrade na Windows 10 dostupný zcela zdarma. A pokud máte ve škole menší počet PC nebo nejste technicky zdatní, nevadí. Z předchozích verzí systému Windows můžete na Windows 10 upgradovat pomocí standardního nástroje Windows Update, tj. pomocí toho, přes které provádíte standardní aktualizace systému Windows. Upgrade počítače na Windows 10 je tak otázkou jednoho kliknutí myši.


9. Vylepšená nabídka Start

Nabídka Start je jedním z hlavních pilířů systému Windows. Byla ve Windows 8.1, Windows 7 i mnoha předchozích verzích a stejně jako systém Windows, tak i ona se postupem času vyvíjela. Ve Windows 10 si vzala to nejlepší z nabídky Start systémů Windows 7 a Windows 8.1. A podobně jako celý systém Windows, i nabídka Start se uzpůsobuje tomu, jestli pracujete na zařízení typu notebook nebo tablet. Nabídka Start v režimu tabletu je zobrazena přes celou obrazovku, zatímco v režimu standardního PC v klasické podobě a velikost. Nicméně i tu si můžete dle potřeb změnit a to pouhým roztažením za okraje této nabídky.10. Desítky dalších vylepšení v „desítkách“

Kromě výše uvedených novinek a funkcí vhodných pro školu najdete ve Windows 10 mnoho dalších vylepšených nebo nových funkcí. Z těch podstatných je vhodné zmínit např. tyto
  • Nová funkce virtuálních ploch, která vám umožňuje zpřehlednit a zefektivnit práci
  • Nový internetový prohlížeč EDGE, který reaguje na dynamické prostředí vývoje webových stránek a je uzpůsobený pro rychlou a efektivní práci, podporuje hlasové ovládání nebo zápis poznámek přímo do webové stránky s možností rychlého sdílení
  • Vylepšená podpora práce na více monitorech s jiným rozlišením a DPI
  • Vylepšené přichytávání aplikací k okrajům monitoru, nově rozdělené do kvadrantů.
  • Moderní aplikace stažené z Windows Store je možné nově spouštět i v okně, nikoliv pouze v režimu celé obrazovky.


Jak je vidět, Windows 10 toho přináší opět mnoho nového. Nabízí funkce, která Vám opět zjednoduší a usnadní práci a zefektivní to, co na počítači děláte. A díky tomu, že je pro většinu školních zákazníků dostupný zcela zdarma a upgrade na Windows 10 zvládne víceméně kdokoliv, je systém Windows 10 jasnou volbou.

Převzato z autorova blogu O technologiích (nejen) ve školách...

17 komentářů:

Unknown řekl(a)...
13. srpna 2015 v 10:28  

A co se takhle zamyslet nad tím,k čemu že ty počítače na škole vlastně potřebujeme.Před dvaceti lety,měl doma počítač málokdo,takže slavný indoš jsme mohli pojmout jako formu seznámení se s výpočetní technikou,naučit se s těmi softy a werky pracovat.Ale co dneska? Skoro každé dítko má vlastní pc.-noteb.-tabl.-chytr. mobil- ipod apod.
Pominu- li pc pro práci učitele,tak k čemu potřebujeme ty werky pro žáky?

Unknown řekl(a)...
13. srpna 2015 v 15:00  

Protože jde pane laimes28 "jen o peníze". Jde o to, aby se vytáhly další a to nejen ze škol, ale potažmo pak i z rodičů. Vše jde rychle kupředu, jen ti astronauti na Marsu stále ještě nejsou. Takový technologický pokrok máme, takové super zbraňové systémy a ono stále nic.

Eva Adamová řekl(a)...
13. srpna 2015 v 16:25  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Eva Adamová řekl(a)...
13. srpna 2015 v 16:32  

Počítače ve školách opravdu dneska nejsou k tomu, abychom na nich děcka učili jejich ovládání, ale slouží nám většinou jako nástroje k výuce, podobně jako učebnice a sešity.

Já ze svého hlediska mám jen jeden důvod Windows 10 nenasadit, ale ten všechny Klatovského důvody předčí. Výukové programy do různých předmětů vznikaly v době MS DOS až Windows XP. Už funkčnost některých z těchto programů ve Windows 7 byla problematická až nemožná a u Windows 8 se problémy jen prohloubily. Firmy už žádné výukové programy nevyvíjejí (před deseti lety je v podstatě z trhu začaly vytláčet firmy vyvíjející interaktivní učebnice), Terasoft vůbec a Silcom jen pomálu, a my jsme ve školách rádi alespoň za to málo, co máme, natož, abychom horempádem do učeben instalovali WIN 10. Obnášelo by to kvanta práce, a proč to dělat, když z hlediska využívání výukových programů bude výsledek horší než předtím? Windows 10 je dobrý na dotykový počítač, proč ho ale proboha cpát na nedotykové PC?

Pokud se týká aplikací pro WIN 10, těch je rovněž velmi málo. Tato cesta je skutečně v plenkách, stejně jako je v plenkách využívání ucelených výukových systémů na netu, které koneckonců fungují i v sedmičkách a XP.

Snad jen přechod z Windows 8 na Windows 10 má smysl, ale kolik škol má na počítačích v učebnách Windows 8, že? Ba naopak znám i školy, které z Windows 8 downgradeují na WIN 7.

Unknown řekl(a)...
13. srpna 2015 v 17:56  

sešit žádný počítač nenahradí,systém mozek-oko-ruka nahradit nelze,stejně tak kvalitní recenzovanou učebnici či encyklopedii nelze nahradit žádnou wikiplkií,odpověď žáka na mou otázku,kde jsi takovou blbost viděl? bylo to na wikipedii,jsem přímo alergický

Unknown řekl(a)...
13. srpna 2015 v 21:03  

Já na to mám tedy po třech letech správcování celé sítě (před 50 PC, 4 interaktivní tabule) na jedné základní škole uplně jiný názor.

1. děcka sice mají mabily / tablety a počítače všude kolem sebe, ale většina z nich není schopna je efektivně využívat, bohužel ani učitelé na informatiku nejsou navedeni k tomu, aby dětem vysvětlovali něco jiného než jen Office a nějakou úpravu obrázků... technologie jsou nyní jinde a mělo by se na to pohlížet jinak než před 5 či 10 lety.

2. Naopak forma výuky typu učitel - interaktivní tabule a děti na tabletech zcela zavrhuji, děti mají komunikovat s učitelem a né slepě klikat do tabletu.. to jsem také v praxi viděl a je to nesmysl stejně jako například hlasovací zařízení od Smartu - proč hlasovat se zařízením za několik tisíc, když můžeme zvednout ruku.

3. Na windows 10 se těším, těším se že ho nasadím na všech počítačích ve škole, jen ať is všichni zvykají na něco nového, alespoň se nám ty PC s W7, W8 a W8.1 sjednotí :)

4. K výukovým programům mám také několik poznámek, většina těch starých od Terasoftu - to byla hrůza už když to vyšlo... Co byla vždy dobré byl Matik .. kvalitní program, bohužel bez podpory novějších rozlišení, takže Windows není problém, ale samotná technika..

Eva Adamová řekl(a)...
13. srpna 2015 v 22:30  

S bodem 2 naprostý souhlas. Ne tak už s bodem 3 a 4. Správce sítě není ve škole od toho, aby si dělal, co se mu zamane, ale od toho, aby na škole zajistil, pokud možno, efektivní využívání ICT ve výuce, nové nenové, moderní nemoderní. Je-li možné využívat staré, protože to nové nám nikterak lépe neslouží, ba naopak slouží hůře, využívejme raději to staré.

A k těm Terasoftům, nevím, co u nich považujete za hrůzu. Jsou to jediné výukové programy, které byly schopné propojit výuku s procvičováním a zkoušením, a to i hravou formou. To se bohužel žádné jiné firmě u nás nepodařilo a ani se o to nepokoušela. Terasofti by se jistě dostali dál, kdyby bylo na výukové programy na školách více peněz a oni by mohli investovat do vývoje nebo, kdyby byl vývoj programů podpořen dotačními tituly. To se však bohužel nestalo, raději se zainvestovalo do šablon, ve kterých učitelé vytvořili z 90 % naprosto nepoužitelné hňupiny. Už v některém ze svých dřívějších komentářů jsem uvedla, že sice technika a OS pílí kupředu, ale náplň do těch krabic a krabiček, která by rozumně pokrývala všechno učivo ZŠ a SŠ nemáme a vypadá to, že ani dlouho mít nebudeme. Někdy mi ty počítače na školách připadají, jako tělo bez duše.

Unknown řekl(a)...
14. srpna 2015 v 10:18  

25 let "modernizujeme" školy,zvenku-zateplíme,vyměnime okna,zevnitř-neustále cpeme peníze do it,opakovaně =bezedná díra,ale nikoho nenapadlo udělat ve školách moderní osvětlení,vyměnit staré dřevěné tabule,odrbané učitelské katedry,moderní umývárny a toalety,šatny,modernizovat knihovny a studovny,reorganizavat učebny....

Unknown řekl(a)...
14. srpna 2015 v 13:50  

13. srpna 2015 21:03

Celkem s Vámi souhlasím, pokud sežene vaše škola dostatečné finance na kvalitní výukové programy.

Motorem zavádění Windows 10 v domácnostech budou samozřejmě hry. Viděl jsem to na dceři, čím modernější hra, tím více PC potřeboval zmodernizovat, aby hra vůbec šla. Zatím nás k tomu ve školství nikdo nenutí. Navíc problémem jsou finance. Většina škol vyslyšela výzvu 5.1 a pořídila si
moderní PC techniku (dotykové technologie). Jen sehnat peníze na nové výukové programy. Vývoj jde rychle kupředu. Dneska pořízený hardware je za 5-10 let dokonalý šrot. Je to tedy nikdy nekončící boj.

Unknown řekl(a)...
14. srpna 2015 v 15:10  

je to nekonečný byznys,vyhozené peníze,napadlo vás někdy, jaké je ve třídách českých škol osvětlení?

Unknown řekl(a)...
14. srpna 2015 v 15:20  

já jsem si jen vzpomněl na dávnou návštěvu Finska,před mnoha lety,parádní šatny,pohodlný nábytek ve třídách,nastavitelné osvětlení,systém vytápění a větrání......a na všech počítačích jim poskakoval tučňáček !

Pavel PEŠAT řekl(a)...
16. srpna 2015 v 9:07  

To laimes28: ...25 let "modernizujeme" školy,zvenku-zateplíme,vyměnime okna,zevnitř-neustále cpeme peníze do it,opakovaně =bezedná díra,ale nikoho nenapadlo udělat ve školách moderní osvětlení,vyměnit staré dřevěné tabule,odrbané učitelské katedry,moderní umývárny a toalety,šatny,modernizovat knihovny a studovny,reorganizavat učebny....
Já tedy nevím, v jaké škole fungujete Vy, ale jak tak po školách chodím já, tak ve většině je moje pozorování v hrubém rozporu s tím, co píšete. Asi se tam lidi více snaží...

Pavel PEŠAT řekl(a)...
16. srpna 2015 v 9:13  

To KK
....Jednotné přihlašování

Asi nikdo z nás nemá rád přihlašovací jména a hesla a jejich neustálé zadávání. Tím spíše, pokud těch uživatelských účtů je více, uživatel si tak musí pamatovat jejich podobu a příslušná hesla, což často vede k zadávání stejných hesel nebo hesel snadných k uhodnutí...

Faktem tedy je, že to sice nemáme rádi, nicméně systém různých silných hesel k různým službám spolu s dobrou protivirovou ochranou a firewalem patří mezi základní kameny bezpečnostní politiky každého uživatele. A pokud si vzpomenu na všechny bezpečnostní průšvihy Windows, raději zůstanu u různých hesel, už jsem se s tím naučil žít. A žádnému ze svých studentů bych si s čistým svědomím nedovolil doporučit jedno univerzální heslo.

Unknown řekl(a)...
16. srpna 2015 v 11:58  

Asi se tam lidi více snaží...

Asi tam mají dobrého zřizovatele. Odhadem tak 25% škol je v režimu jak popisuje laimes28. To je každá čtvrtá. Samozřejmě je to nikdy nekončící boj. Vše se opotřebovává a to dosti rychlým způsobem.

Unknown řekl(a)...
16. srpna 2015 v 16:28  

1.zřejmě jsem se špatně vyjádřil,za modernizaci nepovažuji nahrazení staré lavice stejnou novou lavicí 2.při módním zaplácání budov (zateplení) se neřeší větrání 3.za zdravé osvětlení nepovažuji zářivky na stropu (ala nádražní podchod) atd.
stejně tak nikdo neřeší zbytečné náklady u poloprázdných škol,tj. škol kde dříve byly tři třídy v ročníku a dnes je pouze jedna,vytápí se celá budova u pavilonovek se některé pavilony pouze temperují, ale o to rychleji chátrají,zbytečné náklady,zbytečné budovy,valí se do nich peníze a ony chátrají,nikdo se neodváží říct pravdu : "tak ze šesti škol v tomhle údolí zůstanou jenom tři,každá druhá,možná stačí i dvě...."

Unknown řekl(a)...
16. srpna 2015 v 17:17  

ale školství má peněz nadbytek,mšmt zaručilo soukromému subjektu na 5 let výdělečnou činnost zvanou GP Brno,zatímco minulý ministr podporoval kopanou (a vyplatilo se),dnešní paní ministraně má ráda rychlá kola,uvidíme kam půjde po skončení svého ministerského angažmá...

Unknown řekl(a)...
18. srpna 2015 v 8:42  

Windows 10 - kontroverzní smlouva

Microsoft nedávno změnil licenční ujednání Windows tak, že uživatelé jeho odsouhlasením povolují povinné aktualizace systému.

Můžeme automaticky kontrolovat vaši verzi softwaru a stáhnout aktualizace softwaru nebo změny konfigurace, včetně softwaru, který vám brání v přístupu ke službám, hraní pirátských her nebo používání nepovolených hardwarových periferií.

Zlaté XP, Windows7, Windows8

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.