Čeští žáci jsou ve finanční gramotnosti nadprůměrní

středa 9. července 2014 ·

Česká školní inspekce dnes zveřejnila výsledky mezinárodního šetření PISA 2012 v oblasti finanční gramotnosti. Ta byla u žáků, kteří se v jednotlivých zemích do šetření PISA zapojují v pravidelných tříletých cyklech již od roku 2000, testována vůbec poprvé. Dobrou zprávou pro české školství je, že se naši žáci zařadili mezi sedm nejúspěšnějších zemí a předběhli tak své vrstevníky z USA, Ruska či Francie.


Šetření se zúčastnilo celkem 18 zemí, kromě ČR šlo např. o Belgii, Estonsko, Austrálii, Nový Zéland, Polsko, USA, Rusko, Francii, Španělsko, Chorvatsko, Slovensko či Itálii. V České republice bylo do šetření zapojeno 297 škol a zhruba 1 200 žáků. Ti řešili test v délce 60 minut a také doplňkový dotazník, jehož specifická varianta byla určena také ředitelům škol. „Testové úlohy reflektovaly situace běžného života, směřovaly k efektivnímu rozhodování o běžných finančních záležitostech a ke schopnosti základních ekonomických úvah,“ sdělil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Navzdory očekávání s ohledem na loňské výsledky českých žáků v jednotlivých gramotnostech jsou jejich výsledky v oblasti finanční gramotnosti nadprůměrné. Čeští žáci se zařadili mezi 7 nejúspěšnějších zemí a jejich výsledky jsou srovnatelné s výsledky žáků Polska a Nového Zélandu. Čeští žáci dopadli lépe než žáci v USA, Rusku, Francii, Chorvatsku, Slovinsku, Španělsku, Izraeli nebo Slovensku, naopak lepší výsledky měli žáci z Šanghaje, Belgie, Estonska a Austrálie.

Hlavní sběr dat tohoto klíčového mezinárodního měření výsledků vzdělávání u patnáctiletých žáků, který se uskutečnil na jaře 2012, byl rozdělen na tři části. V prosinci 2013 byly zveřejněny výsledky žáků v čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti, v dubnu 2014 zveřejnila ČŠI, která mezinárodní šetření v České republice garantuje a realizuje, výsledky v oblasti řešení problémových úloh a nyní přišla na řadu finanční gramotnost, která byla testována vůbec poprvé.

Příčin úspěchu českých žáků je hned několik. Zejména jde o přístup k otázkám vzdělávání k finanční gramotnosti, který Česká republika dlouhodobě uplatňuje. „Nadprůměrné výsledky českých žáků v testech z finanční gramotnosti jsou zcela určitě dobrou zprávou. Je to důkaz, že ministerstvo školství tuto problematiku nepodceňuje a bude jí i nadále věnovat velkou pozornost,“ okomentoval výsledky šetření ministr školství Marcel Chládek. „Česká republika patří mezi první země na světě, které připravily koncepci finančního vzdělávání na celonárodní úrovni a zahrnuly do ní vzdělávání k finanční gramotnosti přímo ve školách,“ doplnil ministr.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
9. července 2014 v 22:51  

Naše nadprůměrně finančně gramotné děti by si měly ale velmi rychle promluvit se svými důvěřivými rodiči, prarodiči a praprarodiči.

Nicka Pytlik řekl(a)...
9. července 2014 v 22:57  

To, že jsou naše děti v tomto směru nadprůměrné, prý ještě neznamená, že tu nejsou stejně jako výborné i značně slabé děti. Podle leckterého odborného konzultanta bychom měli zmenšovat tyto rozdíly.
Pravda. Jde jen o to, kterým to má být, a kterým to pak bude, směrem.

M.Kalvach řekl(a)...
10. července 2014 v 7:33  

Pokud nebyly ty testy zaškrtávací! To by totiž snížilo vypovídací hodnotu tak významného výsledku, na který jsme omylem hrdi.

Eva Adamová řekl(a)...
10. července 2014 v 10:31  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Eva Adamová řekl(a)...
10. července 2014 v 10:32  

"Podle leckterého odborného konzultanta bychom měli zmenšovat tyto rozdíly.Jde jen o to, kterým to má být, a kterým to pak bude, směrem."

Jak to bude? Jako ve všem. Hlavy se setnou těm, co přeční. Zato, průměrní jsou věční.

poste.restante řekl(a)...
10. července 2014 v 15:23  

Dobré výsledky jsou fajn. Aspoň máme kam klesat.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.