Aktivační centra – vzdělávání pro těžce zdravotně postižené

úterý 29. dubna 2014 ·

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV) realizuje individuální projekt národní „Aktivační centra – vzdělávání pro těžce zdravotně postižené“. Záměrem projektu je začlenění aktivačních center do systému formálního vzdělávání ČR vhodnou úpravou platné školské legislativy.


Aktivační centrum představuje nový typ školského účelového zařízení, zřizovaného při základních školách speciálních pro celoživotní učení žáků s těžšími formami mentálního postižení, kteří získali základy vzdělání, případně střední vzdělání v praktické škole jednoleté, a pro které je vzhledem k rozsahu zdravotního postižení nedostupná žádná další forma celoživotního učení.

V rámci projektu byla v letech 2012 – 2014 zřízena aktivační centra v 9 krajích ČR. V letošním školním roce je v nich vzděláváno 265 žáků 54 proškolenými lektory. Ve zbývajících 5 krajích aktivační centra fungují již od roku 2010. Pro potencionální zájemce o práci lektorů v aktivačních centrech byl akreditován „Vzdělávací program pro pedagogické pracovníky – lektory aktivačních center“, který bude od 1. 9. 2014 součástí nabídky vzdělávacích programů NIDV ve vybraných krajích.

Vzdělávání v aktivačním centru probíhá formou cíleně koncipovaných kurzů (Technické, pěstitelské a chovatelské práce, Lidová řemesla, Svět kolem nás a orientace v něm), pro které byl vypracován „Vzdělávací program pro vzdělávání žáků s těžkým zdravotním postižením v kurzech aktivačního centra“. Absolventi kurzů získávají osvědčení.

Jedinečnost aktivačních center spočívá v tom, že speciální vzdělávací aktivity pro žáky s nejtěžšími formami zdravotního postižení zajišťované prostřednictvím aktivačních center v rámci základních škol speciálních byly nejprve úspěšně ověřeny v rámci projektů ESF ve vybraných krajích ČR a následně bude celý proces zakončen legislativní úpravou tak, aby se uvedená možnost vzdělávání stala systémovou v celé ČR. Možnost odpovídající formy celoživotního vzdělávání bude tak v ČR pro osoby s těžkým mentálním postižením zajištěna.

28. května 2014 se v Praze uskuteční závěrečná odborná konference s prezentací činnosti všech aktivačních center. Pozvánku a organizační informace naleznete na webu NIDV.

Kontaktní osobou je Mgr. Petra Seidlová, hlavní manažerka projektu (e-mail: seidlova@nidv.cz).

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.