NCBI zahajuje program "Sociální práce s mládeží ohroženou elektronickým násilím a kyberkriminalitou"

pondělí 29. dubna 2013 ·

Národní centrum bezpečnějšího internetu zahajuje vzdělávací program "Sociální práce s mládeží ohroženou elektronickým násilím a kyberkriminalitou", který je určen pro sociální pracovníky a další pomáhající profesionály, kteří pracují s dětmi, mládeží a rodinami. 30. dubna 2013 proběhne první ze série jednodenních prezenčních seminářů. Účastníkům bude k dispozici také navazující e-learningová část - krátké lekce pro preventivní práci s mládeží i pro intervenci, zahrnující témata prezenčního kurzu a podpůrné dokumenty pro praxi.


Program je realizován v rámci mezinárodního projektu "SocialWeb -- SocialWork", kterého se účastní odborná pracoviště z pěti evropských zemí (Německo, Polsko, Litva, Česká republika a Španělsko). Je koordinován německou nadací Stiftung Digitale Chancen, v ČR jej realizuje Národní centrum bezpečnějšího internetu. Program je financován Evropskou komisí a pro účastníky je zdarma.

Hlavním cílem projektu je zlepšování online bezpečnosti dětí. Sociální práce s dětmi a mládeží nabízí sociálně-výchovnou pomoc mladým lidem ve snaze kompenzovat jejich sociální znevýhodnění a překonat jejich osobní nedostatky. Mladí lidé často tráví svůj volný čas v komunitních centrech, mládežnických a sportovních klubech, veřejných knihovnách apod., kde mj. používají internet. Odborníci, kteří zde pracují, jsou dobře obeznámeni s potřebami mladých. Přesto se jejich každodenní práce jen částečně -- pokud vůbec -- týká počítačů a internetu. Zpravidla pociťují nedostatek znalostí o tom, jak reagovat ! na online hrozby.

Prezenční část vzdělávacího programu obsahuje mj. tyto části:

  • Sociální sítě a služby v oblasti ICT
  • Rizika a hrozby pro děti a mládež v prostředí sítě internet
  • Problematika mravnostní trestné činnosti páchané dětmi v rámci ICT
  • Formy a možnosti soc. práce s dětmi a mládeží v rámci problematiky ICT
  • Prevence, formy pomoci, kazuistika případů.

Součástí projektu je výzkum potřeb v oblasti vzdělávání a praxe sociálních pracovníků. Po účasti na vzdělávání a výzkumném dotazníkovém šetření obdrží absolventi certifikát o absolvování programu.

Lektory programu jsou zkušení odborníci: Mgr. Helena Kratochvílová, DiS., kurátorka pro děti a mládež Úřadu městské části Prahy 4, a Mjr. Mgr. Václav Písecký, vedoucí oddělení informační kriminality SKPV Krajské ředitelství hl. m. Prahy. Oba jmenovaní pravidelně přednáší na odborných konferencích a seminářích a jsou autory odborných publikací.

Národní centrum bezpečnějšího intern! etu (NCBI, www.saferinternet.cz) je české neziskové nevládní s! družení, jehož cílem je zvyšovat povědomí o možných hrozbách online komunikace, propagovat pozitivní obsah a zodpovědné chování na internetu, pomáhat v nesnázích zejména mladým uživatelům internetu a bránit šíření materiálů se zneužívanými dětmi (dětské pornografie) na internetu. NCBI se snaží poukazovat na škodlivý obsah a projevy nevhodného, rizikového chování v online prostředí a také poradit, jak se takovým případům vyhnout.

1 komentářů:

Pytlik Blaha řekl(a)...
29. dubna 2013 v 1:04  

Možná jedna z mála sociálních prací s mládeží, která se až tak netýká sociálně vyloučených lokalit.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.