Libor Trhlík: Facebookoví šílenci na HBO

úterý 9. dubna 2013 ·

Recenze televizního dokumentu informujícího o vlastnostech Facebooku s komentářem problematiku vztahující k činnosti učitelů.


Věřím, že v době, kdy dochází k neuvěřitelnému rozmachu sociálních sítí, snad ani nemusím nikomu vysvětlovat, jaké možnosti Facebook nabízí. „Ať ho milujete, či nenávidíte, je nejúspěšnější sociální sítí na světě.“ [1] Zajišťuje především komunikaci mezi lidmi – sdílení nadcházejících událostí (setkání, koncertů, večírků…), multimediálních dat (fotografií a videí), kontakt s přáteli i kolegy, reklamu a kdo ví co ještě. Slovo Facebook vidíme a slyšíme dnes a denně prakticky všude kolem nás. Na internetu, v rádiu, televizi a snad ve všech možných médiích, která nám jsou dostupná. Téměř by se mohlo zdát, že kdo není na Facebooku, jako by nebyl.

V této souvislosti se dnes mnozí ptají, zda je tato služba opravdu tak báječná, užitečná, zábavná a praktická? Jaká skrytá rizika a nebezpečí, která nejsou na první pohled zřejmá, svým uživatelům přináší?

Na první z otázek si dovolím odpovědět, ano. Tato služba, a musím říci, že nejen tato (existují i jiné velké sítě jako je Twitter, Myspace, Google+, ad.), skýtá opravdu neskutečné možnosti. Dovoluje být v kontaktu s rodinou, se současnými i dávnými kamarády, s lidmi, se kterými nemáme jinou možnost se setkávat. Jejím prostřednictvím nacházíme nové známé, kontakty a třeba i prezentace firem, atd. Zní to skoro ideálně.
Všichni však pravděpodobně tušíme, že rizika jsou nezanedbatelná. Sociální sítě mohou být, a skutečně často jsou, hrozbou - dokonalým prostředníkem k nahlédnutí do vašeho soukromí. Doslova vybízejí ke sdílení veškerých osobních dat, zážitků, radostí, problémů. To vše může pro každého z nás jednoho dne mít až fatální důsledky.

Po zhlédnutí kanadského dokumentu Facebookoví šílenci [1], v české verzi odvysílaného HBO, jsem nabyl přesvědčení, že téma sociálních sítí je skutečně aktuální a ožehavé. Film je poutavý, nahlíží na osudy lidí sdílejících své osobní informace, snaží se realisticky vysvětlit jak Facebook funguje. Můžete se seznámit s osudy lidí, kteří přišli o práci, o svého životního partnera, svoji důstojnost nebo dokonce skončili ve vězení. Nahlédnete i do příběhů, kde sdílení na Facebooku naopak pomohlo k nalezení dávno ztracených přátel, či příbuzných, i do případu, který vyústil ve šťastné manželství. Osobní příběhy jsou kvůli hledání širšího kontextu prokládány komentáři odborníků z oblasti sociologie, internetové bezpečnosti a nových médií.
Skutečných příběhů je v tomto dokumentu více. Pro ilustraci uvedu dva z nich jako příklad neuváženého, či nepozorného způsobu užití Facebooku.

První příběh se stal v Hamburgu [2]. Měl okamžitou odezvu a vyvolal sled závažných událostí. Začátkem června 2011 chtěla patnáctiletá Thessa na oslavu svých 16. narozenin pozvat pár přátel a omylem nastavila událost jako viditelnou celému světu. I přes zoufalé veřejné prohlášení rodiny, že párty se nekoná, se sešlo přes 1500 dívčiných „přátel“. Oslava se nakonec rozrostla v pouliční party, provázenou výtržnostmi, při michž museli zasahovat policie a hasiči. Dalo by se říci, že Facebook zde vykonal svoji kouzelnou roli – přivést lidi blíže k sobě. To vše zapříčinil jediný chybný klik.

Jiný příběh, v němž se neuvážené sdílení fotografií projevilo až po několika letech, nás zavede do Vancouveru v Kanadě [3]. Mladý kandidát za demokratickou stranu Ray Lam se snažil využívat Facebook pro komunikaci se svými potencionálními voliči. A ono to fungovalo. Ale ne tak, jak by si nejspíš přál. Jeho politická kariera, byla na slibném vzestupu. Ovšem jen do té doby, než se médiím dostaly do rukou jeho facebookové fotografie z dob, kdy studoval na střední škole. Značně choulostivé fotografie z večírku, na které sám již téměř zapomněl.

Je neuvěřitelné, jak takováto pro naše děti celkem běžná věc může snadno zničit karieru. Vše, co uvedete, může být později, kdy budete např. žádat o novou práci, dohledatelné a použitelné proti vám. I prezident USA Barack Obama v diskuzi na wakefieldské střední škole varuje studenty před tím, co zveřejňují na Facebooku.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.