Přečtěte si: Profesoři PORGu odmítají Klausova slova, nechtějí spojovat školu s kampaní

úterý 22. ledna 2013 ·

Profesoři libeňského gymnázia PORG odmítají veřejné vyjadřování jejich ředitele Václava Klause ml. Po studentech školy jde tak o další hlasy nevole, kterým vadí spojování jména gymnázia s prezidentskou kampaní.

Z článku Jana Kimla v Lidovky.cz vybíráme dopis učitelů řediteli gymnázia PORG Václavu Klausovi ml.:

Václave,

jelikož jsme s naším PORGem svázáni nejen pracovně, ale i srdečně, cítíme potřebu vyjádřit se k událostem posledních dní a k tvým mediálním výstupům, jež se školy chtě nechtě týkají a závažně ji poškozují.

Odmítáme tvé posmívání se špatné výslovnosti či akcentu jednoho z kandidátů na prezidenta České republiky, navíc ve spojení s naší školou – v oficiální školní korespondenci s firmou MAFRA a v kopii odeslané ředitelům všech tří porgovských škol. Tvůj parodický a nešťastný výrok „ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“ nelze chápat jako kritiku neznalosti slov české hymny (jak ses ex post snažil vymluvit), ale právě poukaz na řečovou vadu či akcent.

Ředitel školy, která chce vést studenty k vzájemné toleranci a respektu, by si toto neměl dovolit.
Jsme roztrpčeni způsobem, jímž jsi reagoval na otevřený dopis dvou stovek studentů a jejich rodičů, bývalých studentů a jejich rodičů. Namísto seriózní odpovědi se jim dostalo další „přednášky“ o rodinném původu jednoho z prezidentských kandidátů, plné faktů, jež byly v souvislosti s otevřeným dopisem zcela irelevantní.

Ředitel školy, která chce vést studenty k vzájemné úctě, věcnosti a spravedlnosti, by si toto neměl dovolit.

Jsme překvapeni tím, že v mediálním prostoru zcela rezignuješ na seriózní práci s historickými prameny a jsi s to jako relevantní a jediný pramen opakovaně a nekriticky bránit svědectví bývalého šéfa Hitlerjugend, které se ti hodí jako útok na otce jednoho z prezidentských kandidátů. Tvůj bibliografický odkaz http://crwflags.com/ (internetový obchod s vlajkami kdesi v Marylandu) v souvislosti s organizací Vlajka je jen „třešničkou na dortu“.

Ředitel školy, která chce vést studenty ke kritické práci s prameny, by si toto neměl dovolit.
Jsme rozpačití z toho, že na jednu stranu jsi nevybíravými slovy kritizoval studenty za organizování studentských voleb na PORGu a na straně druhé vedeš už několik dní aktivní politickou mediální kampaň, do níž chtě nechtě zatahuješ i jméno školy. Ne, nevystupuješ jako „občan Václav Klaus“. Ve všech článcích jsi citován jako „ředitel gymnázia PORG“. Jako každý občan máš jistě právo na vlastní názor, ale – stejně jako například premiér, prezident akademie věd, děkan fakulty či ředitel školy – si musíš být vědom, že v mediálním prostoru reprezentuješ „tak trochu“ i celou instituci, tj. zaměstnance školy, studenty, rodiče…

Ředitel školy, která chce učit své studenty kriticky myslet a rozumět médiím, by si toto měl uvědomit.

Jsme smutní, že v důsledku tvé „osobní“ kampaně je vláčeno jméno PORGu médii a že je poškozeno a ohroženo jeho dobré jméno, které jsme společně dlouhá léta budovali. (srov. Školní řád PORGu, hlava II: „Studenti a profesoři se k sobě navzájem chovají zdvořile a s úctou. Nedopouštějí se lží ani podvodů. Na veřejnosti se chovají tak, aby byli dobrými reprezentanty školy. Nesmějí poškozovat její pověst ani jednat proti jejím zájmům…“) Několik rodičů v souvislosti s tvou kampaní dokonce veřejně deklarovalo, že své dítě na školu, v jejímž čele stojíš, nedají. O počtu těch, kteří to nedeklarovali, leč tak učiní, se lze jen dohadovat.

V pátek 18. ledna jsi napsal na svém blogu, v rámci dalšího kampaňovitého výlevu, že „cítíš strach o školu – jak se mediální vánice dotkne našich 160 zaměstnanců“. Václave, kdyby ti opravdu záleželo na škole, tak potlačíš svou ješitnost, uznáš svou prvotní chybu („únik“ pošklebku z e-adresy PORGu) a nebudeš se nadále veřejně angažovat a celou záležitost více a více „rozpatlávat“. Tvůj první blog lze možná chápat jako omluvu v první čtvrtině a v posledních dvou – až za půl dne dopsaných (sic!) – řádcích, zbytek je jen a jen kampaň.

Z výše uvedeného je, Václave, zřejmé, že za tebou v tvé mediální kampaní posledních dní nestojíme, nesouhlasíme s ní a plně se od ní distancujeme. A je nám líto, že se ve vztazích ředitel–studenti, ředitel–učitelé a ředitel–rodiče objevila trhlina, která se bude jen velice špatně zacelovat.

Rádi ovšem konstatujeme, že co se učitelského sboru týče, zůstane PORG i nadále školou otevřenou, demokratickou a svobodnou. Mediálním výstupům svého ředitele navzdory.

V Praze 21. ledna 2013

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
22. ledna 2013 v 17:25  

Nějak se nám vrací třídní boj natvrdo. Kdo nestojí na správné straně, přijde o práci (Dejdar). Je vláčen médii. Je zostuzován, vlastní rodina se od něj odvrací. Atd. A děje se to na obou "jediných správných stranách". Ještě zavírání do kriminálu za špatné názory chybí. Nebo už tu taky bylo...?

Anonymní řekl(a)...
22. ledna 2013 v 21:36  

... no já tedy na té jediné správné straně, která se umí pošklebovat řečové vadě a pak to nedokáže chlapsky přiznat, rozhodně stát nechci. A kdo si myslí, že je to třídní boj, ať si to myslí ...

Anonymní řekl(a)...
22. ledna 2013 v 23:36  

To teda ziram.
Zamestnanci soukrome skoly kritizuji reditele. Verejne!!!
Nejsilnejsi moment volby prezidenta vejde do dejin ceskeho skolstvi.
Zeby nove vetry? Nebo posledni krec beznadeje?
Sedych

Anonymní řekl(a)...
23. ledna 2013 v 6:59  

Neznalost hymny je řečová vada?

Anonymní řekl(a)...
23. ledna 2013 v 9:34  

Ozvěnové zajíknutí je neznalost?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.