Rozšiřte si své znalosti a dovednosti

středa 23. listopadu 2011 ·

V rámci klíčové aktivity Uznávání neformálního vzdělávání projektu Klíče pro život vyšel sborník Sada minimálních kompetenčních profilů, který může posloužit nestátním neziskovým organizacím jako vodítko při tvorbě a realizaci kvalitních vzdělávacích programů.Víte, co se skrývá pod pojmem „minimální kompetenční profil“? Tento termín se dá vyjádřit trochu lidštěji a srozumitelněji slovy: jde o souhrn znalostí a dovedností, které by postupně měl zvládat každý, kdo se chce stát dobrým vedoucím, instruktorem, lektorem... zkrátka zaměstnancem nebo dobrovolníkem ve sdruženích pracujících s dětmi a mládeží.

Napomoci jim v tom může „Sada minimálních kompetenčních profilů pro pozice v nestátních neziskových organizacích v oblasti práce s dětmi a mládeží“, kterou si lze zde "prolistovat".

Sada minimálních kompetenčních profilů je jedním z výstupů klíčové aktivity Uznávání neformálního vzdělávání individuálního projektu národního s názvem Klíče pro život, který společně realizují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní institut dětí a mládeže. Jeho cílem je podpora a zkvalitnění zájmového a neformálního vzdělávání.

Minimální kompetenční profily (MKP) vznikly jako informační podklad pro tvorbu vzdělávacích programů v NNO v oblasti práce s dětmi a mládeží. Jde o optimální základ, ze kterého mohou jednotlivá sdružení čerpat to, co odpovídá jejich potřebám a jejich vzdělávacím programům. Každá organizace má možnost upravit si MKP s ohledem na svá specifika.

Na jednu stranu působí kompetenční profily jako maximální svým výčtem znalostí a dovedností, na stranu druhou jsou však minimální v tom, že neurčují úroveň rozvinutí daných kompetencí. Požadovaná úroveň rozvoje kompetencí vychází z potřeb vzdělávání a z předpokládaného profilu účastníků vzdělávání v daném sdružení. Také samotný výběr konkrétních znalostí a dovedností si určí jednotlivé NNO, které se rozhodnout vzdělávat své členy nebo svou cílovou skupinu.

Sestavení kompetenčních profilů je jedním z krůčků k podpoře myšlenky uznávání neformálního vzdělávání. V neformálním vzdělávání si člověk osvojuje znalosti, dovednosti, postoje, hodnoty a návyky prostřednictvím toho, co ho baví, zajímá, co chce a kde má šanci zažít alespoň trochu pocit úspěchu.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.