EU peníze školám: Odpovědi MŠMT na dotazy ze škol - Šablony 1.

čtvrtek 17. února 2011 ·

MŠMT zveřejnilo nově připravené odpovědi na časté otázky ze škol.

Může být podpořen jeden pedagog na dvou různých školeních?

Ano.

Kde je možné ověřit, zda má jazykový kurz akreditaci MŠMT?

Na webových stránkách http://dvpp.msmt.cz/advpp/vybdvpp.asp. (neplatí pro kurzy v zahraničí, ty akreditaci MŠMT nemají)

Může být proškoleno v rámci jedné šablony DVPP i více pedagogů?

Ano. Pokud přidělené finanční prostředky postačují k proškolení více pedagogů, je tento způsob realizace šablon DVPP možný.

V případě, že má naše škola akreditovaný kurz MŠMT, můžeme z finančních prostředků šablony klíčových aktivit týkajících se DVPP své zaměstnance proškolit?


Ano.

Je možné v rámci ICT/DVPP, III/3, zakoupit školení na program Bakalář?

Ano, pokud splňuje podmínku akreditace.

Musí mít jazykový zahraniční kurz akreditaci, šablona II/5?

Ne, ale doporučujeme pečlivý výběr.

Kdo je učitel cizích jazyků, je jím učitel na prvním stupni, který jazyk vyučuje? Nebo musí mít aprobaci přímo a pouze na cizí jazyk (šablona II/4,II/5)?

Učitel cizího jazyka je ten, který jej aktivně vyučuje. Aprobaci pro cizí jazyk mít nemusí. Z uvedených šablon může být podpořen učitel základní školy (kvalifikovaný i nekvalifikovaný), který před zahájením a v době realizace projektu vyučuje cizí jazyk na příslušné ZŠ.

Musí v rámci jedné šablony na individualizaci probíhat výuka jen v jedné třídě?

Ne. Není to podmínkou.

Může se odučit 72 hodin dříve než během 2 let?

Ano.

Je možné v rámci projektů realizovat volnočasové aktivity?

Ne.

Může být 1 třída podpořena vícekrát?

Ano, může. Například může být podpořena pomocí šablon individualizace, kdy jednou může být podpořena v šabloně I/1 Individualizace výuky pro zvýšení efektivity rozvoje čtenářské a informační gramotnosti žáků základních škol a zároveň prostřednictvím šablony II/1 Individualizace výuky cizích jazyků.

Je stanoven minimální počet žáků ve skupině v případě individualizace?

Není.

V kterých případech vyžaduje realizace šablon úpravy či doplnění školního vzdělávacího programu (ŠVP)?


Úpravy či doplnění ŠVP (např. formou přílohy k ŠVP) je třeba provést v případě, že v souvislosti s realizací šablon na podporu individualizace výuky dojde ke změně učebního plánu nebo vznikne nový vyučovací předmět.

Je možné vytvářet skupiny žáků v rámci šablon individualizace i napříč ročníky?

Ano.

V současné době máme volitelný předmět konverzaci anglického jazyka, lze v tom pokračovat a financovat v rámci projektu?

Ne. Aktivity financované z projektu musí být něčím novým, nadstandardním.

Je možné v rámci šablony V/1 uznat všechny odučené hodiny (22) jako výstup, během týdenního přírodovědného kurzu?

Nesmí se jednat o školu v přírodě, kde bude probíhat i výuka jiných předmětů. V třídní knize bude u všech 22 hodin zapsána výuka přírodovědných předmětů a třída bude prokazatelně rozdělena alespoň na 2 menší skupiny. Pokud probíraná témata na odučenýchhodinách nebudou v souladu s ŠVP a nebudou podporovat přírodovědnou gramotnost, započítat je nelze.

Příklady možné exkurze v rámci IV/I.

Příkladem může být:  návštěva libereckého IQ parku, matematického ústavu AV v Praze nebo některé akce v rámci  Dnů vědy apod.


0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.