Povinná školka sociálně vyloučeným zatím nepomáhá

úterý 28. listopadu 2017 ·

Všechny pětileté děti měly od září chodit do mateřských škol, nebo je rodiče musí na první třídu připravovat sami. Novinka, která měla do školek dostat děti především ze sociálně vyloučeného prostředí, ale zatím příliš úspěchů nepřinesla. Kupa nových opatření přivedla do školek asi dva tisíce dětí, z nichž se ale některé pouze zapsaly a stejně tam nechodí, ukázala bilanční konference Asociace předškolní výchovy. Informují Hospodářské noviny.


Eva Opravilová (youtube.com)
Zatímco dříve chodilo do školek 95 procent pětiletých dětí, nyní je to 97 procent. „Více než tři tisíce dětí se stejně nepodařilo dohledat, žijí buď v zahraničí, nebo na výzvy k přihlášení nereagují. Plošné nařízení nepovažujeme za zcela šťastné řešení,“ míní předsedkyně Asociace předškolní výchovy Eva Opravilová. Děti z vyloučených lokalit podle ní potřebují individuální péči, kdy se pracuje i s rodiči, a to už učitelé ze školek nezvládají.

Zkušenosti s tím má ředitelka Mateřské školy Edvarda Beneše v Kralupech nad Vltavou Pavla Kicková. K zápisu mělo přijít 22 dětí, ale neukázalo se ani jediné. Nejdříve tedy oslovili rodiny dopisy, některé se jim ozvaly, že jsou v zahraničí, těch se povinnost netýká. Z dalších adres se dopisy vrátily jako nedoručitelné. Nakonec město vyhledalo čtyři děti ze sociálně vyloučeného prostředí a poslalo je na zápis.

„Ze čtyř dětí dvě chodí, dvě ne. Viděli jsme je jednou měsíčně, jinak rodiče pořád volají nebo sem chodí a omlouvají je,“ popisuje Kicková. Druhé dvě mají problémy s učením, tak je doprovází asistent pedagoga. Těm školka svědčí, ale také nechodí moc pravidelně. „Týden tu jsou, pak ne a musejí si zvykat stále znovu. Jinak je ale vidět, jak jsou ze školky nadšené. Líbí se jim, že tu zpíváme, čteme, hrajeme divadlo,“ říká Kicková.

Neexistuje ale žádný způsob, jak přinutit rodiče těchto dětí, aby je do školky posílali. Telefonát jako omluvenka v řadě školek stačí. Ministerstvo školství neurčilo téměř žádná pravidla, kterými by se školky měly řídit.

Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.