Pozastavení evropských peněz upozornilo na podivnou investiční politiku Ministerstva školství

úterý 3. ledna 2012 ·

Problémy s čerpáním evropských fondů přidaly přes 800 podpisů pod dopisem premiérovi za odvolání ministra Dobeše.

Mediální debata o pochybeních Ministerstva školství v čerpání evropských fondů odstartovala další vlnu podpisů pod žádostí o odvolání ministra Josefa Dobeše. Za pouhých pět dnů stoupl počet signatářů o zhruba 850, a to na 4 900. Veřejně přístupný podpisový arch tedy může sloužit jako svého druhu barometr odrážející mínění veřejnosti o kvalitě jednotlivých kroků ministra a jím vedeného úřadu.

Je škoda, že veřejnou pozornost ke způsobu, jakým Ministerstvo školství investuje, přitáhlo až pozastavení toku bruselských peněz. Přitom problémy v čerpání fondů jsou dlouhodobé, média o nich informují, ale probíhají bez reakce veřejnosti.

Dlouhodobým problém Ministerstva školství je, že evropské peníze, tedy mimořádně vysokou částku, kterou už podruhé nedostaneme, „projídáme“ za věci, které by bylo rozumné hradit spíše ze státního rozpočtu. My jsme se ale rozhodli neivestovat do některého z rozvojových projektů, který by zásadně zlepšil náš vzdělávací systém (s výjimkou spíše sporného projektu státních maturit a plošného testování), ale pomocí „šablon“ – vzorových formulářů pro čerpání peněz, je rozpouštíme do škol na pomůcky, vybavení a drobné projekty. To není jen problém ministra Dobeše, ale dlouhodobý problém resortu školství.

Divoká personální politika ministra – odchod velké části pracovníků sekce evropských fondů, rychlé střídaní jeho ředitelů – ohrožuje čerpání evropských peněz od loňského podzimu. EDUin na tento fakt upozorňoval ve starších tiskových zprávách ZDE a ZDE.

Ministerstvo opakovaně vypisuje výběrová řízení na sporné projekty a obrovské částky zdůvodňuje poukazem, že se není třeba obávat, protože to bude placeno z evropských peněz. Typickým příkladem je projekt za ohlášených 650 milionů na podporu tělovýchovy a trenérství, který ministerstvo projednávalo minulý týden (více ZDE). Podobně nákladný projekt se spornými výsledky je vzdělávání dospělých pomocí inzerce v médiích za 500 milionů korun, o němž média informovala včera.

V ostrém kontrastu s těmito obrovskými částkami  je pozastavení nebo minimální financování organizací či projektů, které mají poskytovat podporu učitelů v jejich práci. Například jde o faktickou likvidaci Ústavu pro informace ve vzdělávání, projektu VIP Kariéra (ZDE), který přiváděl do škol psychology a speciální pedagogy (ZDE), nebo umrtvení Metodického portálu RVP.cz, na nějž chce ministerstvo dát příští rok jen 3,5 milionu korun (ZDE a ZDE).

Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin, řekl: „Dlouho jsme se domnívali, že ministr Dobeš je člověk, který občas dělá sice chybné kroky, ale v přesvědčení, že našemu školství pomáhá. V poslední době jsme museli změnit názor. Například snaha nezapočítat náklady na počítačové vybavení do veřejně prezentované investice plošného testování nebo stomilionové částky, které mají být investovány do „zlepšení trenérů mládeže“, nás vedou čím dál více k přesvědčení, že jde o záměrnou snahu utopit tyto peníze v nepřehledných a nekontrolovatelných veřejných zakázkách. Konstatování orgánů EU, jak slabá je kontrola utrácených peněz, nás v tomto názoru jen utvrzuje.“

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
3. ledna 2012 v 13:42  

Podobně nesmyslné a předražené projekty jsou chystaný CEKOS a STÁŽE VE FIRMÁCH .... (poslední jmenovaný nepatří vůbec do OP VK!)

Anonymní řekl(a)...
3. ledna 2012 v 14:39  

Mně na tom nic podivného nepřijde. Je to jen realizace toho, co psal pan Bárta ve svém vizionářském spisu - vstoupit do politiky a vyvádět peníze do soukromého sektoru. No a Dobeš coby jeho poslední zbylý nohsled ve vládě to svědomitě plní.

Anonymní řekl(a)...
3. ledna 2012 v 14:56  

To by mě zajímalo, jak zmiňovaný Ústav pro informace ve vzdělávání podporoval práci učitelů a jak jim teď chybí...

Anonymní řekl(a)...
3. ledna 2012 v 21:24  

Stejně nejapnou otázku si položil zřejmě pan minist od stolu, aniž by zanalyzoval zda a v čem bude ta která instituce, nejen ÚIV chybět a jal se je rovnou zlikvidovat, ač tomu říká sloučit. Zkuste zapátrat po tom, co dané instituce skutečně dělaly a dospějete k závěru, že většině českých učitelů skutečně chybět nebudou, protože se je snažily posunout. To obnáší úsilí a práci učitelů a o to bohužel většina učitelů nestojí. Nechci je házet všechny do jednoho pytle, protože těch, kteří se posouvat chtějí a služeb daných institucí využívali si vážím. Možná tedy nebudou chybět učitelům, ale školství ano. Ale to ukáže čas a věřte, že to co dělaly se začne znovu dělat, protože to bude potřeba, jen asi pod jiným názvem, nebo jinou, Dobešem vytvořenou sloučenou megainstitucí.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.