Anketa České školy: Změní se maturity? Jiří Zajíček: Zkouška by měla být kratší a méně administrativně i ekonomicky náročná

pondělí 28. května 2018 ·

Česká škola oslovila učitele a teoretiky v anketě k aktuálnímu tématu – odvolání ředitele Cermatu Jiřího Zíky a novém startu diskuse o proměně statní maturity. Ptáme se: 1) Očekáváte, že odvolání ředitele Cermatu bude impulsem k diskusi o změně podoby státní maturity? 2) Vítáte takovou diskusi? Budete ji případně i iniciovat? 3) Jak by podle Vás měla v budoucnu maturita vypadat? Odpovídá ředitel střední školy a předseda unie CZESHA Jiří Zajíček.


Jiří Zajíček (repro ČT)
Jiří Zajíček:

1) Očekáváte, že odvolání ředitele Cermatu bude impulsem k diskusi o změně podoby státní maturity?

Zkušenosti s podobou a průběhem maturitní zkoušky opravdu jasně naznačují, že je nutné o změnách maturitní zkoušky reálně uvažovat. Musíme zvážit, zda pozitiva této formy zkoušky převažují negativa a na základě toho promyslet, jak postupovat do budoucnosti a co změnit. Do souvislosti se změnami ve vedení CZVV bych však tuto záležitost nedával.

2) Vítáte takovou diskusi? Budete ji případně i iniciovat?

Ano tuto diskusi musíme zahájit a o její zahájení jsem již požádal.

3) Jak by podle Vás měla v budoucnu maturita vypadat?

Výsledná podoba maturitní zkoušky musí vzniknout na základě odborné diskuse a opravdu nelze předjímat její výsledek. Určitě by ale výsledná podoba zkoušky měla být výrazně kratší a s nižší administrativní a ekonomickou náročností. Zároveň ale musí dobře a pokud možno objektivně hodnotit kompetence absolventů středních škol i s přihlédnutím na rozdílnost jednotlivých oborů vzdělávání.

1 komentářů:

Unknown řekl(a)...
31. května 2018 v 18:12  

a další se vyslovil.....

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.