MŠMT: Sněmovna podpořila rekordní rozpočet do školství

středa 7. prosince 2016 ·

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila rozpočet na příští rok. Jedná se o první krok k restartu českého školství. Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová získala pro příští rok o 13,6 mld. korun navíc proti roku 2016 . Jedná se o historické navýšení kapitoly. Polepší si především učitelé, rozpočet však pamatuje rovněž na podporu sportování nebo výstavbu mateřských a základních škol.

Tento nárůst je nejen historicky nejvyšší, ale i rozpočet celkových výdajů dosahuje historicky nejvyššího objemu. Současně se podařilo zvrátit trend vývoje podílu kapitoly na HDP. Poslanecká sněmovna zároveň vládě doporučila postupné navyšování finančních prostředků na regionální školství, a také na vysoké školy v dalších letech.

Nejvíce finančních prostředků (6,7 mld. Kč) míří na výplatní pásky pedagogických a nepedagogických pracovníků. Došlo také k nárůstu prostředků pro veřejné vysoké školy o 1,25 mld. Kč.

„Pro školství jsem vyjednala téměř 14 mld. Kč více proti loňskému roku. Jde o nejvyšší nárůst financí za posledních několik let. Jedná se o nezbytný krok pro udržení a další zvýšení kvality školství a učitelé si vyšší platy zaslouží,“ uvedla ministryně školství Valachová a dodala, že se jedná o začátek obratu v odměňování pedagogů.

„V následujících třech letech budeme prosazovat postupné navýšení platů učitelů až na 130 % průměrné mzdy v ČR. Toto opatření, ve spojení s dalšími připravovanými kroky, změnou financování regionálního školství a zavedením kariérního řádu povede ke stabilizaci školství. Slibujeme si, že tak ve školství udržíme kvalitní pedagogy a zároveň zvýšíme zájem o profesi mezi mladými lidmi,“ řekla ministryně Valachová. Zároveň dodala, že resort pracuje na analýze vývoje počtu učitelů do budoucna.

K navýšení dochází v těchto prioritních oblastech:

a) Zlepšování platové úrovně pracovníků ve školství, spočívající v:

  • nárůstu prostředků na platy o 8 % pro pedagogické pracovníky a 5 % pro nepedagogické pracovníky. Celkový nárůst včetně příslušenství činí 6,7 mld. Kč, z toho v regionálním školství 6,5 mld. Kč.;
• nárůstu prostředků pro veřejné vysoké školy o 1,25 mld. Kč;
• a z důvodu srovnatelnosti výdajů s „veřejným“ školstvím je zajištěn nárůst prostředků pro soukromé a církevní školy o 310 mil. Kč.

b) Podpora sportu a tělovýchovy, kde došlo k navýšení o 1,9 mld. Kč, k tomu posílení výdajů na Kontinentální pohár v atletice o 20 mil. Kč podle usnesení vlády 743/2014. Nepodařilo se tedy zajistit přislíbenou částku ve výši 6 mld. Kč pro oblast sportu.

c) Výstavba mateřských a základních škol. Navazuje se na již probíhající systémovou podporu zajištění kapacit předškolního a základního vzdělávání a posiluje se program 133 330 o dalších 300 mil. Kč pro podporu výstavby základních škol v prstenci okolo hl. m. Prahy. Dokumentace programu byla vládou schválena 23. 11. 2016.

d) Zabezpečení prostředků na růst výkonů v regionálním školství ve výši cca 600 mil. Kč proti r. 2016 – růst výkonů se týká zejména povinné školní docházky, což není dostatečně kompenzováno poklesem výkonů v ostatních úrovních škol.

e) Podpora společného vzdělávání. Došlo k navýšení celkem o 750 mil. Kč v porovnání s rokem 2016, kromě škol a školských zařízení jsou prostředky určeny i pro Českou školní inspekci na zajištění inspekční činnosti v oblasti školských poradenských zařízení.

7 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
7. prosince 2016 19:50  

Blahopřeji naší paní ministryni k dosažení rekordního školského rozpočtu. Vzhledem k té dosavadní školského bídě, svrabu a neštovicím (viz mé příspěvky v ČŠ v posledních 18 měsících) je to nesporně částečný úspěch. Uvidíme, zda se paní ministryni podaří splnit ty další zatím jen sliby. "Jen houšť a větší kapky" říkal už můj pradědeček. Myslím, že to platí i dnes pro všechny na dobrém školství zainteresované strany. Se srdečným blahopřáním a poklonou uctivou J.Týř

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
7. prosince 2016 21:05  

Ministryně protlačila návýšení mezd? To zase vyrazí žlutí odboráři v modrých trikotech?

Q. E. D. řekl(a)...
7. prosince 2016 21:32  

Já si tipnu, přidají mi 500 Kč a z osobního je hned seberou. ;)

BP řekl(a)...
7. prosince 2016 23:22  

Kdo dostáváte od září přidáno 8%?

Jana Karvaiová řekl(a)...
8. prosince 2016 7:41  

Mě už z osobního neseberou, heč. Já totiž už žádné 6 let nemám.Nikdo ho nemá - u nás ve škole.

BP řekl(a)...
8. prosince 2016 15:45  

U nás také žádné osobní není. Tak, kde jsou ta dvě procenta, co nešla do tarifů?

Eva Adamová řekl(a)...
9. prosince 2016 13:26  

Dvě procenta na nadtarifní složky školy letos vůbec neobdržely. Peníze, které přišly, jsou do haléře spočítány tak, aby pokryly tarify.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.