Nezisková organizace EDUkační LABoratoř odstartovala Program podpory digitalizace škol 2014/2015, který je otevřen pro 1000 škol

čtvrtek 9. října 2014 ·

Hlavním cílem Programu podpory digitalizace škol, který realizuje EDUkační LABoratoř (EDULAB) ve spolupráci s Kontem BARIÉRY a dalšími partnery, je digitalizace škol, zvýšení využívání informačních technologií ve školách a jejich dlouhodobá podpora ze strany neziskových organizací a soukromého sektoru. Výsledky dotazníkového šetření mezi školami, které se zapojily do programu v předchozím školním roce, ukázaly, že informační technologie jsou ve výuce důležité, jejich používání přispívá k zatraktivnění hodin a zvyšuje motivaci žáků k učení.


Program podpory digitalizace škol 2014/2015 je otevřen pro prvních 1000 škol. Zaregistrovat se do 31. října mohou mateřské, základní a střední školy prostřednictvím online registračního formuláře na webové stránce www.edulabcr.cz/registrace. Program nabízí celou řadu výhod, například získání bezplatného přístupu k digitálnímu vzdělávacímu obsahu na portálu eKabinet.cz, dále pak bezplatné školení pro učitele zaměřené na digitální obsah a dotykové technologie nebo možnost účasti v dalších projektech a aktivitách realizovaných pro školy. „Podporujeme aktivní ředitele škol a učitele ve využívání digitálních technologií a vzdělávacího obsahu ve výuce. Chceme zvýšit popularitu jejich využívání mezi učiteli, dětmi, rodiči i žáky,“ uvedla Eva Výšková Greblerová, lektorka a koordinátorka Programu podpory digitalizace škol.

Ve školním roce 2013/2014 bylo do programu zapojeno celkem 500 škol z celé České republiky. V dotazníkovém šetření na vzorku 122 z nich vyplývá, že 100 procent dotázaných učitelů považuje používání informačních technologií ve výuce za důležité a 95 procent z nich je využívá. Zároveň 93 procent potvrzuje, že žáci vnímají výuku podpořenou profesionálními digitálními vzdělávacími materiály pozitivně a 90 procent učitelů přiznává, že tato výuka je pro žáky atraktivnější.

V rámci benefitů programu mohou školy mimo jiné získat přístup na vzdělávací portál eKabinet.cz. Ten obsahuje přes 40 tisíc profesionálně vytvořených digitálních vzdělávacích materiálů z různých předmětů (přírodovědné předměty, anglický jazyk, materiály pro předškolní vzdělávání a děti se speciálními vzdělávacími potřebami). Dvě třetiny škol, které se zúčastnily šetření, chtějí digitální vzdělávací materiály na vzdělávacím portálu eKabinet.cz využívat i v tomto školním roce. „Po roce používání portálu mohu zodpovědně prohlásit, že se nám s digitálními materiály na portálu eKabinet.cz pracuje výborně. Jsou profesionálně zpracované, dostupné online, dají se rychle vyhledávat, k dispozici jich je velké množství a v neposlední řadě je pro nás velkou výhodou, že si nemusíme vytvářet vlastní učební materiály. Používáme je především v hodinách chemie a angličtiny. Pro žáky je výuka s digitálním obsahem názornější a interaktivnější. Digitální materiály jsou podle nich atraktivní a zábavné. Učitelé si materiály mohou vybírat také podle jednotlivých žáků, kteří pak pracují samostatně a svým tempem“, konstatoval Ing. Jiří Zajíček, ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze a předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA.

„Přiznám se, že bych si přála vrátit se zpět do školních lavic. V současné době mají učitelé k dispozici mnoho možností, kterými mohou obohatit výuku, udělat učení názornější a zvýšit motivaci žáků k učení a zlepšit jejich vztah k předmětům. Jako lektorka mohu také posoudit všechny výhody Programu podpory digitalizace škol a věřím, že je ocení a využije v letošním školním roce co největší počet zapojených škol a učitelů,“ dodala Eva Výšková Greblerová.

O neziskové organizaci EDUkační LABoratoř (EDULAB)
EDUkační LABoratoř (EDULAB) je nezisková organizace, jejímž posláním je podpora a rozvoj moderních forem výuky ve školách. Hlavním cílem EDULAB je zvýšit popularitu využívání moderních vzdělávacích technologií na školách a ukázat jejich přínos a význam pro modernizaci školství. EDULAB také přináší učitelům možnost získat praktické dovednosti absolvováním školení a vyzkoušet si práci s nejmodernějšími vzdělávacími technologiemi. EDULAB s podporou společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak realizuje výzkumný projekt Škola dotykem, v rámci něhož testuje dvanáct škol z České republiky vyučování pomocí dotykových technologií v praxi. Žáci a učitelé mají k dispozici 350 tabletů, dotykových obrazovek a dalšího vybavení, se kterými se během školního roku 2014/2015 učí, tvoří interaktivní materiály a baví se. Více na www.edulabcr.cz.

1 komentářů:

krtek řekl(a)...
10. října 2014 v 9:35  

No, je to hezké, že se děti mohou koukat, ale to přeci jde i bez tabletů. A když v eKabinetu jsou přípravy označovány anglickými názvy, ... Nevím, nevím. Školní licence - 29 900 Kč včetně DPH. Nevím, nevím.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.