Petr Kolman: Zkušební doba

pátek 13. února 2009 ·

Dotaz: Může být zkušební doba sjednána i jinde, než přímo v pracovní smlouvě?

Odpovídáme: 

Nejprve si připomeňme hlavní znaky zkušební doby, jak je upravuje dnešní zákoník práce.

Pokud je sjednána zkušební doba, nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru.

Pozor, ujednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována.

Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce.

Zkušební dobu není možné sjednat, jestliže pracovní poměr již vznikl.

Pozor, o dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba ze zákona prodlužuje.

Zkušební doba musí být sjednána písemně, jinak je neplatná.

In media res: Gramatickým a logickým výkladem zákoníku práce docházíme k závěru, že zkušební doba může být sjednána i v jiném dokumentu, než je pracovní smlouva, nicméně v praxi to bude asi krajně výjimečná záležitost (k obdobnému názoru dochází i Bukovjan, P.: Zkušební doba in Práce a mzda 8/2007, str.32). Dle našeho soudu tedy není takto písemně sjednaná zkušební doba neplatná.

Na závěr silným hlasem připomínáme, že zkušební doba nikdy nesmí být sjednána ústně.Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.