Martin Fendrych: Romský holokaust Babiše a Zemana nezajímá. Klaus sdílí rasistické vtipy. Česko 2020

čtvrtek 6. srpna 2020 · 0 komentářů

„O rasismu části české společnosti vypovídá mimo jiné smutný fakt, že syn bývalého českého prezidenta a předseda nacionálního hnutí Trikolóra Václav Klaus junior na svém Facebooku sdílel rasistický protiromský vtip. Učinil to právě v den, kdy si Romové na celém světě připomínají oběti romského holokaustu. Dlužno dodat, že za to byl zároveň ostře kritizován - jinými slovy nejsme zdaleka všichni rasisté. (Klaus vtip nesmazal.),“ píše Martin Fendrych pro online deník Aktuálně. 

Jan Moláček: All Lives Matter? Rasistům se pro změnu hodí barvoslepost

· 0 komentářů

„Heslo All Lives Matter by nebylo rasistické od někoho, kdo svými dalšími příspěvky k veřejné debatě a činy dává najevo, že mu skutečně záleží na všech životech. Někdo takový ale obvykle necítí potřebu si ho psát do profilových fotek. Proč? Je to přece samozřejmost. Pokud někdo cítí potřebu si ze stejného sloganu udělat živý štít a skrýt za něj fakt, že při jiných příležitostech lidské bytosti a životy tvrdě selektuje, stává se ovšem samozřejmé a banální konstatování nástrojem rasismu,“ píše Jan Moláček pro Deník N.

Německá akademie přírodních věd doporučuje roušky ve školách

· 1 komentářů

Německá akademie přírodních věd Leopoldina ve svém včerejším prohlášení doporučuje, aby žáci od pátého ročníku nosili ve školách roušky. Vědci doporučují, aby žáci nosili roušky i ve třídách, pokud není možné dodržovat patřičné rozestupy. Doporučují také vytvoření „stálých, malých skupin“ všude, kde je to možné.

Pohroma pro Izrael, žáky pustil do školy předčasně. Země čelí druhé vlně nákazy

· 3 komentářů

17. května se ujala úřadu nová vláda, která oslněna poklesem bilance nakažených, znovuotevřela školy. V časovém rozmezí několika dní se na jeruzalémské střední škole objevilo několik nakažených, což vyústilo v největší rozšíření infekce ve škole v Izraeli. Vir se ze studentů přenesl na jejich rodinné příslušníky a také sousedy. Poté se vir dostal do ostatních škol a najednou tak bylo nemocných několik stovek studentů, učitelů a příbuzných. Napříč celou zemí se tak v karanténě ocitly desítky tisíc studentů a učitelů. Reportáž přinášejí Lidovky.

Národní pedagogický institut ČR má nového ředitele

· 0 komentářů

S účinností od 1. srpna 2020 byl na pozici ředitele Národního pedagogického institutu České republiky (NPI ČR) jmenován Ivo Jupa. Mgr. Ivo Jupa (nar. 1966) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v učitelském oboru a obor mimořádného studia CŽV na Filozofické fakultě UK v oboru sociální komunikace. Jako manažer řídil implementaci Národní soustavy kvalifikací a krajské akční plánování v rámci národních systémových projektů, realizovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, resp. Národním pedagogickým institutem České republiky.

Karel Lippmann: „Kdo se chce uzdravit z nevědomosti, musí se k ní umět přiznat“

středa 5. srpna 2020 · 20 komentářů

„Učitelé nám neustále vřeští do uší, jako by učenost do nás nalévali trychtýřem, a my máme pouze papouškovat to, co se nám řeklo. Chtěl bych, aby učitel tento způsob opravil a aby hned ze začátku vyzkoušel chápavost duše, která je mu svěřena do rukou; aby žák z vlastního popudu musel věci vyzkoušet, volit mezi nimi a přirovnávat je, aby mu učitel někdy ukázal cestu, jindy aby si ji žák musel hledat sám,“ cituje Karel Lippmann v další úvaze o literatuře, filosofii a smyslu vzdělávání z esejí Michela de Montaigne.

Tomáš Feřtek: Jak ušetřit stovky milionů ve vzdělávání

· 7 komentářů

„Letos jsou výsledky mimořádně ilustrativní a dávají šanci vysvětlit, co a proč by bylo vhodné na maturitních testech změnit. Soustředíme se pro názornost na dvě úlohy testu z češtiny, na nichž selhávali maturanti nejčastěji,“ píše Tomáš Feřtek pro Respekt.

Ředitelka pražské hygienické stanice: Ve školách se roušky nosit nebudou

· 4 komentářů

Ministerstvo zdravotnictví představilo mapu Česka podle epidemiologického rizika. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová při této příležitosti upozornila, že „až to počasí umožní“ budou se roušky v Praze nosit i v nadzemní části MHD. Roušky se ale podle Jágrové nebudou nosit například ve školách. Podle ní je v nich totiž kontakt mezi dětmi jiný. Při zhoršení epidemiologické situace také nezvažuje variantu plošného uzavírání škol. Informuje iDNES.

Generální tajemník OSN: Dlouhodobé uzavření škol může způsobit generační katastrofu

· 3 komentářů

Dlouhodobé uzavření škol kvůli pandemii covidu-19 může způsobit generační katastrofu, a bezpečný návrat dětí do školních lavic proto musí být nejvyšší prioritou. Prohlásil to generální tajemník OSN António Guterres v krátkém videoprohlášení zveřejněném světovou organizací. Zároveň vyzval k novému přístupu ke vzdělávání v rámci kampaně Zachraňme naši budoucnost.

Školy dostanou peníze na počítače. Ředitelé ale netuší, kolik. MŠMT s nimi nekonzultuje

úterý 4. srpna 2020 · 1 komentářů

Jarní koronavirová odstávka odhalila, že v otázce základní povinné výbavy je třeba modernizovat. A bleskově, protože od září mají školy sice normálně fungovat, ale současně se udržovat v pohotovosti, kdyby – či spíš až budou zavírat nějakou třídu kvůli odhalenému covidu. Ředitelé proto musejí nakoupit počítače či tablety, potřebné programy a aplikace. Vláda jim na to dá peníze, ministerstvo školství ale dosud nesdělilo, kolik a dle jakého klíče se peníze budou dělit. Reportáž přinášejí Lidové noviny.

Co se stane, až koronavirus pronikne do škol? První plán už je hotov

· 3 komentářů

Pokud se ve škole potvrdí nákaza, do izolace půjde jen žák s koronavirem a jeho soused z lavice. Třída bude pokračovat ve výuce, i když v omezeném režimu. „Mám takovou představu, že bychom mohli postupovat obdobně jako u jiných infekčních nemocí. To znamená, že pokud se v konkrétní třídě potvrdí výskyt, tak samozřejmě to dítě, které bude pozitivní, půjde do izolace a jeho soused zamíří do karantény. Ostatní děti se vyšetří a nastaví se karanténní opatření pro třídu,“ předestírá postup pražská hygienička Zdeňka Jágrová v reportáži Seznam Zprávy.

Petr Honzejk: Nejchudší čeští učitelé žijí v Praze

· 10 komentářů

„Platy učitelů celkově rychle rostou, za což si současná vláda zaslouží pochvalu. Ovšem na druhou stranu, v poměru k platům ostatních vysokoškoláků jsou příjmy učitelů stále nízké. A největší problém je to právě v Praze. Zatímco například ve Zlínském či Moravskoslezském kraji si podle studie IDEA při CERGE-EI přijde učitel na 75 procent platu průměrného vysokoškoláka, v Praze je to jen 61 procent,“ píše Petr Honzejk pro Hospodářské noviny.

Platy učitelů rostou, ale za ostatními lidmi s vysokou školou stále zaostávají

· 7 komentářů

Učitelé v Česku po mnoho let co do výše platů za ostatními vysokoškolsky vzdělanými lidmi zaostávali. Brali o tolik méně, že když se v minulosti v zemích OECD porovnávaly platy pedagogů a ostatních vysokoškoláků, umístili se vždy na posledním místě. Situace se však loni začala měnit – čeští učitelé svými platy ostatní vysokoškoláky pomalu dohánějí. kázala to nová studie CERGE-EI. Informují Hospodářské noviny.

Pandemie nám ukázala, že lidský život je vždycky prekérní a že jeden na druhém závisíme, říká filozof Jan Sokol

· 1 komentářů

„Zároveň to určité důležité věci připomnělo. Třeba, že lidský život je vždycky prekérní – člověk může umřít každou chvíli. To patří k osudu narozeného smrtelníka,“ říká Jan Sokol v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Evropu čeká vlna dezinformací ohledně vakcíny proti koronaviru. Půjde o naše zdraví, varuje Jourová

· 2 komentářů

„Dám tři notoricky známé příklady - že se má pít bělidlo, což šířil i americký prezident Donald Trump. Dále že nemá smysl si mýt ruce, protože je to k ničemu. A že proti koronaviru pomáhá, když člověk pije hodně alkoholu, což se objevilo z tureckých zdrojů. Já si nemohu dovolit vtipy, ale kdybych mohla, tak bych řekla, že jsem to zkusila a nefunguje to (smích),“ říká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro Hospodářské noviny na téma „nebezpečné dezinformace v době pandemie“.

Ředitelka gymnázia: Nedovedu si představit, jaké hygienické standardy bych si mohla vymyslet, když tu mám 900 žáků

pondělí 3. srpna 2020 · 17 komentářů

„Nedovedu si představit, jaké hygienické standardy bych si mohla vymyslet, když tu mám 900 žáků a sto zaměstnanců. Obávám se, že je jen otázka doby, kdy se nákaza tady objeví,“ řekla Právu ředitelka Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová, která stojí v čele Asociace ředitelů gymnázií. „Za den tady kantor učí šest nebo osm tříd. A třeba na jazyky jsou u nás studenti rozděleni podle pokročilosti. V posledních ročnících mají semináře podle výběru a tam se sejdou ze všech tříd,“ uvedla s tím, že není v silách školy zajistit, aby se studenti nepomíchali. A to ani při příchodu do školy nebo do jídelny.