Prostřednictvím aktivity si připomínáme Milgramův experiment, diskutujeme o míře poslušnosti v eticky sporných situacích, představujeme si doporučení sociálních psychologů, jak se v takových situacích zachovat. Aktivitu lze realizovat v hodinách sociální psychologie – sociální vliv (konformita a poslušnost), politologie (téma totalitní a autoritářské režimy, demokracie), sociologie.
Anotace:
Poslušnost je nejzákladnějším stavebním prvkem života společnosti. Život ve skupině se neobejde bez určitého systému spjatého s autoritou a podřídit se příkazům nebo jich naopak neuposlechnout nemusí pouze člověk žijící v naprosté odloučenosti od ostatních. Poslušnost jako klíčový faktorem chování je významná zejména v dnešní době. Bylo spolehlivě prokázáno, že v letech 1933 – 1945 byly na něčí rozkaz systematicky zavražděny miliony nevinných lidí.
Poslušnost je psychologický mechanismus, který spojuje činnost jednotlivce s politickým cílem. Jedinec by ovšem měl mít pevný základ pro svá rozhodnutí, i když se mu mohou zdát triviální, a měl by být schopen za svá rozhodnutí přejímat odpovědnost. (Přejato z knihy Milgram – Poslušnost vůči autoritě)
Pracovní list, metodiku a další materiály naleznete zde
Výuková aktivita: Milgramův experiment (Poslušnost vůči autoritě)
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
0 komentářů:
Okomentovat